- Mfr. #:
- S29GL256P11FFI010
- Description:
- NOR Flash 256Mb 3V 110ns Parallel NOR Flash
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Packaging: | Tray |
| Architecture: | Sector |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Series: | S29GL-P |
| Interface Type: | Parallel |
| Product Category: | NOR Flash |
| Product Type: | NOR Flash |
| Memory Type: | NOR |
| Subcategory: | Memory & Data Storage |
| Package / Case: | FBGA-64 |
| Manufacturer: | Cypress Semiconductor |
| Brand: | Cypress / Spansion |
| Timing Type: | Asynchronous |
| Data Bus Width: | 8 bit |
| Organization: | 32 M x 8 |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Memory Size: | 256 Mbit |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Factory Pack Quantity: | 180 |
| Speed: | 110 ns |
| Supply Current - Max: | 110 mA |
| Unit Weight: | 0.062505 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
- MirrorBitĀ® NOR GL Flash Memory Device
- Cypress MirrorBit® GL NOR Flash family is optimized for voltage, density, cost-per-bit, reliability, performance, and scalability needs. With densities from 32MB-2GB, each MirrorBit® Memory Device requires only a single 3.0V power supply for read and write functions. The entire command set compatible with the JEDEC Flash standards.
S29GL256P11FFI010 Price & Stock
Cypress Semiconductor S29GL256P11FFI010 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | S29GL256P11FFI010-ND | 1,202 | 52.83 | 48.63 | 42.58 | 39.29 | 39.29 | 2020-03-30T13:13:01Z |
| Future Electronics | S29GL256P11FFI010 | 273 | 50.80 | 50.80 | 45.27 | 44.23 | 44.23 | 2020-03-30T23:23:24Z |
| Mouser | 797-S29GL256P11FFI01 | 390 | 49.51 | 45.61 | 39.87 | 38.74 | 38.74 | 2020-03-31T00:10:30Z |
| Verical | S29GL256P11FFI010 | 136 | - | 41.95 | 36.67 | 36.62 | 36.62 | 2020-03-30T17:57:08Z |
| Verical | S29GL256P11FFI010 | 180 | - | - | - | 55.09 | 55.09 | 2020-03-30T17:57:08Z |
| RS Components | 1242667 | - | 56.98 | 52.41 | 45.42 | 44.25 | 44.25 | 2020-03-30T16:36:57Z |
| RS Components | 1242667P | - | - | 51.23 | 44.40 | 43.26 | 43.26 | 2020-03-30T16:36:57Z |
| RS Components | 1775291 | - | - | - | - | 45.92 | 45.92 | 2020-03-30T16:36:57Z |
| element14 APAC | 1791265 | - | 52.42 | 48.34 | 47.10 | 47.10 | 47.10 | 2020-03-12T13:48:22Z |
| Farnell | 1791265 | - | 55.40 | 46.80 | 40.91 | 38.98 | 38.98 | 2020-03-30T01:47:12Z |
| Newark | 34M8728 | - | 49.51 | 45.61 | 39.87 | 37.96 | 37.96 | 2020-03-27T10:25:35Z |
| NAC Semi | XSFP00000062996 | 507 | - | - | - | 44.27 | 44.27 | 2020-03-30T20:33:25Z |
| Ameya360 | S29GL256P11FFI010 | - | - | - | - | 44.84 | 44.84 | 2020-03-26T08:40:01Z |
| Antdic Electronics | S29GL256P11FFI010 | 15,368 | - | - | - | - | - | 2019-11-10T13:01:33Z |
| Sourceability | S29GL256P11FFI010 | 900 | - | - | - | - | - | 2020-03-03T19:24:07Z |
| LTL Group | 6919122 | 28 | - | - | - | - | - | 2020-03-29T06:52:29Z |
| Quest | S29GL256P11FFI010 | 6 | 98.80 | 49.40 | 49.40 | 49.40 | 49.40 | 2020-03-30T10:22:46Z |
| Chip 1 Exchange | S29GL256P11FFI010 | 671 | - | - | - | - | - | 2020-03-24T13:21:04Z |
| OMO Electronics | 306289 | 530 | - | 41.98 | 29.06 | 29.06 | 29.06 | 2020-03-26T02:14:23Z |
| Classic Components | S29GL256P11FFI010 | 6 | - | - | - | - | - | 2020-03-27T22:54:55Z |
| Abacus Technologies | S29GL256P11FFI010 | 508 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
| Sierra IC | S29GL256P11FFI010 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| TransparentC | S29GL256P11FFI010 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Cypress Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for S29GL256P11FFI010 due to regional differences or acquisition. S29GL256P11FFI010 may also be known as the following names:
- CYPRESS
- CYP
- IC WORKS
- CYPR
- CYPRESS SEMICONDUCTOR CORP
- IMI
- GALVANTECH
- CYPRES
- CYPRESS SEMI
- ICW
- CYPREES
- CYPRE
- CYPRESS SEMICONDUCTO
- CYCPRESS
- CRYESS
- GALVANTEC
- CYPRESS SEMICONDUCTORS
- CYPERSS
- CYPRESS SEMICON
- Cypress Semiconductor Corporation
- CYPRS
- CPYRESS
- CPYR
- Cypress Semiconductor Cor
- CYPRRES
AD5242BRUZ1M distributor
- S29GL256P11FFI010 Infineon Technologies
- S29GL256P11FFI010 Infineon Technologies
- S29GL256P11FFI010
- S29GL256P11FFI010 by Cypress - An Infineon ...
- S29GL256P11FFI010 by Infineon Flash Memory
- Lot of (10) NEW Cypress Parallel NOR Flash Memory 256Mb[1pcs] S29GL256P11FFI010 256M FLASH Memory BGA64
- Cypress Semiconductor S29GL256P11FFI010
- S29GL256P11FFI010 Datasheet(PDF) - SPANSION
- S29GL256P11FFI010 by SPANSION - Radwell International