- Mfr. #:
- S29GL256S90TFI023
- Description:
- NOR Flash 256Mb 3V 90ns Parallel NOR Flash
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Package / Case: | TSOP-56 |
| Architecture: | Sector |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Series: | S29GL256S |
| Packaging: | Reel |
| Interface Type: | Parallel |
| Product Type: | NOR Flash |
| Product Category: | NOR Flash |
| Memory Type: | NOR |
| Subcategory: | Memory & Data Storage |
| Brand: | Cypress Semiconductor |
| Manufacturer: | Cypress Semiconductor |
| Timing Type: | Asynchronous |
| Speed: | 90 ns |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Memory Size: | 256 Mbit |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Data Bus Width: | 16 bit |
| Organization: | 16 M x 16 |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Supply Current - Max: | 100 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
S29GL256S90TFI023 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
S29GL256S90TFI023 Price & Stock
Cypress Semiconductor S29GL256S90TFI023 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 797-29GL256S90TFI023 | 196 | 40.83 | 37.31 | 32.60 | 30.13 | 30.06 | 2019-11-18T14:18:08Z |
| Digi-Key | S29GL256S90TFI023-ND | - | - | - | - | 31.21 | 31.21 | 2019-11-25T13:43:53Z |
| LTL Group | 6895149 | 1,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
Alternate Names
Cypress Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for S29GL256S90TFI023 due to regional differences or acquisition. S29GL256S90TFI023 may also be known as the following names:
- CYPRESS
- CYP
- IC WORKS
- CYPR
- CYPRESS SEMICONDUCTOR CORP
- IMI
- GALVANTECH
- CYPRES
- CYPRESS SEMI
- ICW
- CYPREES
- CYPRE
- CYPRESS SEMICONDUCTO
- CYCPRESS
- CRYESS
- GALVANTEC
- CYPRESS SEMICONDUCTORS
- CYPERSS
- CYPRESS SEMICON
- Cypress Semiconductor Corporation
- CYPRS
- CPYRESS
- CPYR
- Cypress Semiconductor Cor
- CYPRRES
AD5242BRUZ1M distributor
- S29GL256S90TFI023 Infineon Technologies
- S29GL256S90TFI023 Infineon Technologies
- S29GL256S90TFI023 Infineon | Distributors, Price Comparison, ...
- S29GL256S90TFI023 – Price, Stock & Datasheet
- Hot Sale S29gl256s90tfi023 Ic Flash 256m Parallel 56tsop ...Original Supply S29gl256s90tfi023 Hot Sale
- S29GL256S90TF | CYPRESS SEMICONDUCTOR ...
- Cypress Semiconductor S29GL256S11TFV020Cypress Semiconductor, NOR Flash, S29GL032N90TFI023