- Mfr. #:
- S70JR
- Description:
- Rectifiers 600V 70A REV Leads Std. Recovery
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Mounting Style: | Stud Mount |
| Type: | Standard Recovery Rectifiers |
| Series: | S70 |
| Product Type: | Rectifiers |
| Product Category: | Rectifiers |
| Product: | Rectifiers |
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Brand: | GeneSiC Semiconductor |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Package / Case: | DO-5 |
| Packaging: | Bulk |
| If - Forward Current: | 70 A |
| Vr - Reverse Voltage: | 600 V |
| Factory Pack Quantity: | 5 |
| Max Surge Current: | 1250 A |
| Ir - Reverse Current: | 10 uA |
| Vf - Forward Voltage: | 1.1 V |
| Unit Weight: | 1.005308 oz |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
S70JR is available at OMO Electronic.We can offer S70JR for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
S70JR Price & Stock
GeneSiC Semiconductor S70JR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | S70JRGN-ND | - | - | - | - | 76.09 | 76.09 | 2020-02-14T18:00:26Z |
| Master Electronics | S70JR | - | - | - | 75.35 | 58.42 | 58.42 | 2020-02-18T09:59:55Z |
| Onlinecomponents.com | S70JR | - | - | - | 75.35 | 58.42 | 58.42 | 2020-02-17T12:13:23Z |
| NAC Semi | GS0000000001837 | - | - | - | 67.28 | 67.28 | 67.28 | 2020-02-17T19:28:05Z |
| C Plus Electronics | S70JR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
Alternate Names
GeneSiC Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for S70JR due to regional differences or acquisition. S70JR may also be known as the following names:
- GENESIC
- GENESIC SEMI
AD5242BRUZ1M distributor
- S70JR - Discrete Semiconductor Products
- S70JR GeneSiC SemiconductorS70JR GeneSiC Semiconductor
- S70B thru S70JR
- S70JR Datasheet(PDF) - GeneSiC Semiconductor, Inc.
- S70B thru S70JR
- S70JR Micro servo S 70 0.13 s
- Datasheet Request Form (S70JR)
- GeneSiC Semiconductor S70JR inventory, pricing, datasheet