- Mfr. #:
- S9S08SG8E2CTG
- Description:
- 8-bit Microcontrollers - MCU UC W/ 8K 0.25UM SGF
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TSSOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Interface Type: | SCI, SPI |
| Series: | S08SG |
| Processor Series: | S08SG |
| Core: | S08 |
| Data RAM Type: | RAM |
| Brand: | NXP / Freescale |
| Manufacturer: | NXP |
| Subcategory: | Microcontrollers - MCU |
| Program Memory Type: | Flash |
| Qualification: | AEC-Q100 |
| Part # Aliases: | 935313927574 |
| Factory Pack Quantity: | 96 |
| Product Type: | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Product Category: | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Program Memory Size: | 8 kB |
| Data Bus Width: | 8 bit |
| Data RAM Size: | 512 B |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Length: | 5 mm |
| Maximum Clock Frequency: | 40 MHz |
| Width: | 4.4 mm |
| Number of Timers/Counters: | 3 Timer |
| Operating Supply Voltage: | 2.7 V to 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Number of ADC Channels: | 12 |
| ADC Resolution: | 10 bit |
| Height: | 1.05 mm |
| Unit Weight: | 0.002194 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
We can supply NXP / Freescale S9S08SG8E2CTG, use the request quote form to request S9S08SG8E2CTG pirce, NXP / Freescale Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
S9S08SG8E2CTG Price & Stock
NXP Semiconductors S9S08SG8E2CTG pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | S9S08SG8E2CTG-ND | 8,111 | 3.68 | 3.31 | 2.71 | 1.95 | 1.78 | 2020-03-07T13:57:54Z |
| Rochester Electronics | S9S08SG8E2CTG | 174 | 2.05 | 2.05 | 1.97 | 1.89 | 1.89 | 2020-03-07T10:01:09Z |
| Mouser | 841-S9S08SG8E2CTG | 492 | 3.34 | 2.99 | 2.45 | 2.43 | 2.43 | 2020-03-06T23:28:26Z |
| Verical | S9S08SG8E2CTG | 923 | - | 1.85 | 1.85 | 1.85 | 1.85 | 2020-03-06T17:53:22Z |
| Arrow Electronics | S9S08SG8E2CTG | 923 | 1.85 | 1.85 | 1.85 | 1.85 | 1.85 | 2020-03-07T17:20:26Z |
| Avnet | S9S08SG8E2CTG | - | - | - | - | - | 1.87 | 2020-03-07T03:02:58Z |
| Newark | 24AC0113 | - | - | - | - | - | 2.15 | 2020-03-07T03:17:14Z |
| Newark | 40P7641 | - | - | - | - | - | 1.81 | 2020-03-07T03:17:14Z |
| Avnet Europe | S9S08SG8E2CTG | 1,824 | 2.39 | 2.20 | 1.84 | 1.84 | 1.84 | 2020-03-07T08:38:47Z |
| Ameya360 | S9S08SG8E2CTG | 1,824 | - | - | 2.24 | 2.24 | 2.24 | 2020-03-05T09:07:02Z |
| NAC Semi | XSKDRABV0026191 | 1,440 | - | - | 2.76 | 2.76 | 2.56 | 2020-03-06T18:41:21Z |
| Hamilton Americas | S9S08SG8E2CTG | 14,467 | - | - | - | - | - | 2020-03-03T22:15:55Z |
| Antdic Electronics | S9S08SG8E2CTG | 8,356 | - | - | - | - | - | 2019-11-10T13:01:33Z |
| LTL Group | 6882448 | 2,400 | - | - | - | - | - | 2020-03-06T07:59:49Z |
| Classic Components | S9S08SG8E2CTG | 1,626 | - | - | - | - | - | 2020-03-07T00:33:00Z |
| Dana Microsystems | S9S08SG8E2CTG | 5,400 | - | - | - | - | - | 2020-02-26T04:50:47Z |
| Sierra IC | S9S08SG8E2CTG | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | S9S08SG8E2CTG | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
NXP Semiconductors has several brands around the world that may have alternate names for S9S08SG8E2CTG due to regional differences or acquisition. S9S08SG8E2CTG may also be known as the following names:
- PHILIPS
- NXP
- PHIL
- PHILLIPS
- PHI
- PHILIPS/NXP
- NXP SEMI
- PHILIP
- PHILIPS SEMICONDUCTORS
- Philips Semiconductor
- NXP SEMICONDUCTOR
- NXP/PHILIPS
- PHILPS
- PHILIPS COMPONENTS
- PHILIPS SEMI
- PHL
- PHLIPS
- PHILIPS ECG
- PHILL
- Philips Semiconducto
- PHILLIP
- PHILI
- PHIL/SIG
- PHILTPS
- NXP USA Inc
- Philips Semiconductors
- NXP Semiconductors NV
- NXP
AD5242BRUZ1M distributor
- S9S08SG8E2CTG Product Information
- S9S08SG8E2CTG NXP Semiconductors | Mouser
- S9S08SG8E2CTG NXP USA Inc. | Integrated Circuits (ICs)
- Rochester Electronics (en-US) : Part S9S08SG8E2CTG
- NXP Semiconductors S9S08SG8E2CTG - Microcontrollers
- S9S08SG8E2CTG by NXP Semiconductors | Microcontrollers
- S9S08SG8E2CTG NXP Semiconductors - Datasheet PDF, ...
- S9S08SG8E2CTG IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16TSSOP - NXP ...
- Original Brand S9s08sg8e2ctg Mcu 8bit 8kb Flash 16tssop ...