- Mfr. #:
- SBAW56LT1G
- Description:
- Diodes - General Purpose, Power, Switching SS DUAL DIO SPCL TR
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Product: | Switching Diodes |
| Package / Case: | SOT-23-3 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Brand: | ON Semiconductor |
| Configuration: | Dual |
| Product Type: | Diodes - General Purpose, Power, Switching |
| Product Category: | Diodes - General Purpose, Power, Switching |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Series: | BAW56L |
| Qualification: | AEC-Q101 |
| Peak Reverse Voltage: | 70 V |
| Recovery Time: | 6 ns |
| Ir - Reverse Current: | 50 uA |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Pd - Power Dissipation: | 300 mW |
| If - Forward Current: | 200 mA |
| Maximum Diode Capacitance: | 2 pF |
| Vf - Forward Voltage: | 1.25 V |
| Max Surge Current: | 0.5 A |
| Unit Weight: | 0.000282 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
SBAW56LT1G is available at OMO Electronic.We can offer SBAW56LT1G for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
SBAW56LT1G Price & Stock
ON Semiconductor SBAW56LT1G pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | SBAW56LT1GOSCT-ND | 10,329 | 2.39 | 1.95 | 0.798 | 0.462 | 0.462 | 2019-11-23T13:50:09Z |
| Digi-Key | SBAW56LT1GOSDKR-ND | 10,329 | 2.39 | 1.95 | 0.798 | 0.462 | 0.462 | 2019-11-23T13:50:09Z |
| Digi-Key | SBAW56LT1GOSTR-ND | 6,000 | - | - | - | - | 0.361 | 2019-11-23T13:50:09Z |
| Rochester Electronics | SBAW56LT1G | 219,000 | 0.352 | 0.352 | 0.352 | 0.282 | 0.282 | 2019-11-23T09:58:42Z |
| RS Components | 7815161P | 3,600 | - | - | 0.573 | 0.490 | 0.490 | 2019-11-22T14:11:10Z |
| RS Components | 7815161 | 850 | - | - | 0.573 | 0.490 | 0.490 | 2019-11-22T14:11:10Z |
| RS Components | 1453362 | - | - | - | - | - | 0.340 | 2019-11-22T14:11:10Z |
| Mouser | 863-SBAW56LT1G | 10,914 | 2.32 | 1.58 | 0.655 | 0.443 | 0.296 | 2019-11-22T10:55:04Z |
| element14 APAC | 2844759 | 3,805 | - | 1.56 | 0.646 | 0.437 | 0.293 | 2019-11-23T02:25:28Z |
| Arrow Electronics | SBAW56LT1G | 15,000 | - | - | - | - | 0.362 | 2019-11-23T16:06:00Z |
| Arrow Electronics | SBAW56LT1G | 9,000 | - | - | - | - | 0.357 | 2019-11-23T16:06:00Z |
| Arrow Electronics | SBAW56LT1G | 6,000 | 0.301 | 0.301 | 0.301 | 0.301 | 0.215 | 2019-11-22T10:55:49Z |
| Arrow Electronics | SBAW56LT1G | 1,582 | 2.25 | 1.53 | 0.634 | 0.404 | 0.404 | 2019-11-23T16:06:00Z |
| Verical | SBAW56LT1G | 6,000 | - | - | - | - | 0.215 | 2019-11-22T10:55:49Z |
| Verical | SBAW56LT1G | 15,000 | - | - | - | - | 0.271 | 2019-11-22T10:55:49Z |
| Verical | SBAW56LT1G | 1,582 | - | - | - | 0.404 | 0.404 | 2019-11-23T17:50:15Z |
| Avnet | SBAW56LT1G | - | - | - | - | - | - | 2019-11-22T11:52:31Z |
| Farnell | 2844759 | 4,505 | - | 1.66 | 0.687 | 0.470 | 0.470 | 2019-11-23T03:07:31Z |
| Farnell | 2844759RL | - | - | - | - | 0.470 | 0.470 | 2019-11-23T03:07:31Z |
| Newark | 50AC7283 | 3,805 | 2.54 | 1.72 | 0.746 | 0.521 | 0.521 | 2019-11-22T10:55:49Z |
| Newark | 76T7116 | - | 0.472 | 0.472 | 0.472 | 0.472 | 0.345 | 2019-11-22T10:55:49Z |
| Avnet Europe | SBAW56LT1G | 1,617,000 | - | - | - | - | 0.308 | 2019-11-23T08:22:00Z |
| Allied Electronics & Automation | 70300544 | - | - | - | - | 0.352 | 0.352 | 2019-11-23T11:57:46Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0016746 | 930,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-22T18:49:25Z |
| NAC Semi | XSKDRABV0026248 | 318,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-22T18:49:25Z |
| Component Sense | SBAW56LT1G | 132,449 | - | - | - | - | - | 2019-11-23T22:31:28Z |
| Sourceability | SBAW56LT1G | 12,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-11T17:37:31Z |
| LTL Group | 4262823 | 585,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T08:57:11Z |
| Ameya360 | SBAW56LT1G | 1,130 | - | - | - | - | - | 2019-11-22T10:58:09Z |
| Florida Circuit | SBAW56LT1G | 2,141 | - | - | - | - | - | 2019-11-22T19:51:54Z |
| GreenTree Electronics | SBAW56LT1G | 1,005,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Chip 1 Exchange | SBAW56LT1G | 39,506 | - | - | - | - | - | 2019-11-19T09:43:30Z |
| TME | SBAW56LT1G | 2,190 | - | - | 0.123 | 0.110 | 0.097 | 2019-11-23T11:41:11Z |
| Dana Microsystems | SBAW56LT1G | 772 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Classic Components | SBAW56LT1G | 332,640 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Abacus Technologies | SBAW56LT1G | - | - | - | - | - | - | 2019-11-23T00:03:16Z |
| Sierra IC | SBAW56LT1G | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| TransparentC | SBAW56LT1G | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for SBAW56LT1G due to regional differences or acquisition. SBAW56LT1G may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor
AD5242BRUZ1M distributor
- SBAW56LT1G onsemi | Discrete Semiconductor Products
- BAW56LT1 - Dual Switching Diode Common Anode
- SBAW56LT1G onsemi
- SBAW56LT1G onsemi | C232626 - LCSC Electronics
- 2191 products
- BAW56LT1 - Dual Switching Diode Common Anode
- onsemi sbaw56lt1g - Small Signal DiodesOnsemi - 70 V Dual Common Anode Switching Diode / REEL
- SBAW56LT1G by onsemi | Rectifiers
- ON SEMICONDUCTOR SBAW56LT1G SBAW56 Series 70 ...