- Mfr. #:
- SF161C
- Description:
- Rectifiers 16A 50V 35ns
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Mounting Style: | Through Hole |
| Termination Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220 |
| Configuration: | Single |
| Series: | SF1 |
| Packaging: | Reel |
| Manufacturer: | Rectron |
| Brand: | Rectron |
| Product Category: | Rectifiers |
| Product: | Rectifiers |
| Product Type: | Rectifiers |
| Type: | Fast Recovery Rectifiers |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Vr - Reverse Voltage: | 50 V |
| Width: | 4.7 mm |
| Recovery Time: | 35 ns |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Height: | 16.5 mm |
| If - Forward Current: | 16 A |
| Max Surge Current: | 150 A |
| Length: | 10.6 mm |
| Ir - Reverse Current: | 10 uA |
| Vf - Forward Voltage: | 1 V |
| Unit Weight: | 0.081130 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 65 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
Request a quote SF161C at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of SF161C In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
SF161C Price & Stock
Rectron SF161C pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Quest | SF161C | 1,080 | 15.77 | 12.61 | 4.73 | 4.10 | 4.10 | 2020-03-14T13:16:25Z |
| Onlinecomponents.com | SF161C | - | - | - | - | 7.50 | 5.82 | 2020-03-15T15:32:23Z |
| Master Electronics | SF161C | - | - | - | - | 7.50 | 5.82 | 2020-03-15T09:09:00Z |
| NetroFlash | SF161C | 4,951 | - | - | - | - | - | 2020-03-02T23:12:20Z |
| Classic Components | SF161C | 1,040 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T22:08:19Z |
| Nexxon | SF161C | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
Alternate Names
Rectron has several brands around the world that may have alternate names for SF161C due to regional differences or acquisition. SF161C may also be known as the following names:
- RECTRO
- RECTRON SEMICONDUCTOR
- RECTRON USA
- Rectron Electronic Enterprise Inc
- RECTRON LTD
- RECTRON SEMICONDUCTORS INC
- Rectron Semi
- Rectron Europe Ltd
- RECTRON Semiconducto
- rectronic
AD5242BRUZ1M distributor
- SF161C Rectron
- SF161C THRU SF167C
- SF161C Datasheet(PDF) - MIC GROUP RECTIFIERSSF161C Datasheet(PDF) - Rectron Semiconductor
- SF161C Datasheet, Equivalent, FAST RECTIFIERS.SF161C Datasheet, Equivalent, FAST RECTIFIER.
- SF161C - SF166C
- Rectron SF161C TO-220 (CROSS OF FEP16BT ...
- SF161C datasheet - TO220
- SF161C RECTRON Transistors