- Mfr. #:
- SN74AS258NSRG4
- Description:
- Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers Quad 2 Ln to 1 Ln Data Slctrs Multplxr
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SO-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Number of Circuits: | Quad |
| Product: | Multiplexers |
| Function: | Multiplexer |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Product Type: | Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers |
| Product Category: | Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers |
| Technology: | Bipolar |
| Logic Type: | Bipolar |
| Number of Input Lines: | 8 Input |
| Logic Family: | 74AS |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Width: | 5.3 mm |
| Propagation Delay Time: | 5 ns |
| Low Level Output Current: | 48 mA |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Number of Output Lines: | 4 Output |
| Length: | 10.3 mm |
| Height: | 1.95 mm |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Unit Weight: | 0.007079 oz |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| High Level Output Current: | - 15 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
SN74AS258NSRG4 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
SN74AS258NSRG4 Price & Stock
Texas Instruments SN74AS258NSRG4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 5423216 | 169 | - | - | - | - | - | 2020-02-19T03:29:56Z |
| North Star Micro | SN74AS258NSRG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74AS258NSRG4 due to regional differences or acquisition. SN74AS258NSRG4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74AS258NSRG4 Texas Instruments
- SN74AS258NSRG4 | Texas Instruments Distributor |
- Texas Instruments SN74AS258NSRG4
- SN74AS258NSRG4 datasheet & applicatoin notes
- SN74AS258NSRG4 16-SO IC DATA SELECTOR/MUX SGL ...
- Buy Sn74as258nsrg4,Bom List,Integrated Circuit Chip Product ...Mcp6494-e/st Bcm43602a3kmlg Sn74as258nsrg4 - Diodes
- SN74F258NSRG4 - Integrated Circuits (ICs)
- SN74AS258NSRG4 - Geïntegreerde schakelingen (IC's)