- Mfr. #:
- SN74AS804BN
- Description:
- Logic Gates Hex 2-Input NAND Driver
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product: | Single-Function Gate |
| Series: | SN74AS804B |
| Package / Case: | PDIP-20 |
| Logic Function: | NAND |
| Function: | NAND |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Product Category: | Logic Gates |
| Product Type: | Logic Gates |
| Logic Family: | 74AS |
| Width: | 6.35 mm |
| Number of Gates: | 6 Gate |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Low Level Output Current: | 48 mA |
| Height: | 4.57 mm |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Propagation Delay Time: | 4 ns |
| Length: | 24.33 mm |
| Factory Pack Quantity: | 20 |
| Logic Type: | 2-Input NAND |
| Number of Input Lines: | 2 Input |
| Number of Output Lines: | 1 Output |
| Unit Weight: | 0.042297 oz |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| High Level Output Current: | - 48 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
SN74AS804BN is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
SN74AS804BN Price & Stock
Texas Instruments SN74AS804BN pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-6373-5-ND | 86 | 63.79 | 57.63 | 47.71 | 36.18 | 36.18 | 2019-12-19T13:57:30Z |
| Rochester Electronics | SN74AS804BN | 14,703 | 36.11 | 36.11 | 32.21 | 29.32 | 29.32 | 2019-12-14T09:50:16Z |
| Verical | SN74AS804BN | 7,800 | - | - | - | 41.15 | 41.15 | 2019-12-19T17:52:53Z |
| Avnet | SN74AS804BN | - | - | - | 39.97 | 34.56 | 34.56 | 2019-12-19T01:31:24Z |
| Avnet Europe | SN74AS804BN | - | - | - | 44.89 | 39.79 | 39.79 | 2019-12-19T07:47:40Z |
| Voyager Components | SN74AS804BN-TEXAS INSTRUMENTS | 73 | 8.58 | 7.29 | 5.15 | 5.15 | 5.15 | 2019-12-19T03:49:39Z |
| Freelance Electronics | SN74AS804BN | 237 | 48.66 | 48.66 | 32.12 | 26.60 | 26.60 | 2019-12-19T17:20:55Z |
| LTL Group | 5423370 | 708 | - | - | - | - | - | 2019-12-17T06:52:39Z |
| Component Electronics | SN74AS804BN | 260 | 35.99 | 35.99 | 35.99 | 35.99 | 35.99 | 2019-11-26T21:24:43Z |
| Quest | SN74AS804BN | 70 | 24.80 | 16.53 | 12.40 | 12.40 | 12.40 | 2019-12-19T11:15:58Z |
| Resion | SN74AS804BN | 4 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| SPEC | SN74AS804BN | 11,047 | - | - | - | - | - | 2019-12-13T20:27:52Z |
| Classic Components | SN74AS804BN | 32 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T00:47:00Z |
| Abacus Technologies | SN74AS804BN | 1,432 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| C Plus Electronics | SN74AS804BN | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | SN74AS804BN | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74AS804BN | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74AS804BN due to regional differences or acquisition. SN74AS804BN may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74AS804BN Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs)
- SN74AS804B | Buy TI Parts | TI.com
- SN74AS804BN Datasheet - Texas Instruments
- Texas Instruments SN74AS804BN Gates
- SN74AS804BN Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- SN74AS804BN Texas Instruments - Logic Gates
- Lot of (5) Texas Instruments SN74AS804BN IC Gate 48mA ...Texas Instruments Sn74as804bn NAND Gate 6-Element 2 ...
- SN74AS804BN TI IC 2028021102
- SN74AS804BN IC GATE NAND HEX 2INPUT 20DIP ...