- Mfr. #:
- SN74CBTLV3253DRE4
- Description:
- Multiplexer Switch ICs Sngl-Pole Dbl-Throw Analog Switch
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Subcategory: | Switch ICs |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Series: | SN74CBTLV3253 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Product: | Multiplexers/Demultiplexers |
| Product Type: | Multiplexer Switch ICs |
| Product Category: | Multiplexer Switch ICs |
| Length: | 9.9 mm |
| Width: | 3.91 mm |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| On Resistance - Max: | 27 Ohms |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Operating Supply Voltage: | 2.3 V to 3.6 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.3 V |
| Configuration: | 2 x 1:4 |
| Number of Channels: | 2 Channel |
| Height: | 1.58 mm |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Request a quote SN74CBTLV3253DRE4 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of SN74CBTLV3253DRE4 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
SN74CBTLV3253DRE4 Price & Stock
Texas Instruments SN74CBTLV3253DRE4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | SN74CBTLV3253DRE4-ND | - | - | - | - | - | 2.80 | 2019-12-30T13:58:02Z |
| Avnet | SN74CBTLV3253DRE4 | - | - | - | - | - | 2.65 | 2019-12-31T01:34:11Z |
| LTL Group | 5425321 | 142 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T02:28:42Z |
| Au Ling | SN74CBTLV3253DRE4 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-11-27T14:34:02Z |
| North Star Micro | SN74CBTLV3253DRE4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74CBTLV3253DRE4 due to regional differences or acquisition. SN74CBTLV3253DRE4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74CBTLV3253DRE4 Texas Instruments | Integrated Circuits ...
- SN74CBTLV3253DRE4 Texas Instruments
- SN74CBTLV3253DRE4 Texas Instruments | Mouser Malaysia
- SN74CBTLV3253DRE4 Texas Instruments - Integrated Circuits ...
- SN74CBTLV3253 Low-Voltage Dual 1-of-4 FET ...
- Texas Instruments SN74CBTLV3253DRE4 Bus Switches
- SN74CBTLV3253DRE4 Price & Stock
- Compare SN74CBTLV3257RGYR vs SN74CBTLV3253DRE4
- SN74CBTLV3253DRE4 Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- SN74CBTLV3253DRE4 - Texas Instruments