- Mfr. #:
- SN74HC04D
- Description:
- Inverters Hex
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOIC-14 |
| Series: | SN74HC04 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Product Type: | Inverters |
| Product Category: | Inverters |
| Function: | Hex |
| Logic Family: | HC |
| Output Type: | CMOS |
| Input Type: | CMOS |
| Logic Type: | CMOS |
| Supply Voltage - Max: | 6 V |
| Number of Output Lines: | 6 Output |
| Number of Circuits: | 6 Circuit |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Low Level Output Current: | 4 mA |
| Propagation Delay Time: | 20 ns |
| Supply Voltage - Min: | 2 V |
| Unit Weight: | 0.008113 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| High Level Output Current: | - 4 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
- Logic Solutions
- Texas Instruments Logic Solutions offers a full spectrum of logic functions and technologies from the mature to the advanced, including bipolar, BiCMOS, and CMOS. TI's process technologies offer the logic performance and features required for modern logic designs, while maintaining support for more traditional logic products.Learn More
SN74HC04D Price & Stock
Motorola SN74HC04D pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Freelance Electronics | SN74HC04D | 7 | 1.58 | 1.58 | 1.58 | 1.58 | 1.58 | 2020-04-28T16:17:02Z |
Alternate Names
Motorola has several brands around the world that may have alternate names for SN74HC04D due to regional differences or acquisition. SN74HC04D may also be known as the following names:
- MOT
- MOTO
- MOTOROL
- MOTORO
- MOTORLA
- MOTOROLLA
- MOTOROLA SEMICONDUCTOR
- MOTOROLA INC
- MOTROLA
- MTO
- MOTOTOLA
- MOTOROAL
- MOTORL
- MOTOROTA
- Motorola Incorporated
- MOT/PHI
- MOTOROLA TWO WAY
- MOT MOTOROLA
- MOROTOLA
- MOTOROLA CORP
- MTRLA
- MOTORLOA
- MOTOROLA SEMICONDUCTORS
- Motorola Semiconductor Products
- MOTOROLA SEMICONDUCTORS HK LTD
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74HC04 | Buy TI Parts | TI.com - Texas Instruments
- SN74HC04D Texas Instruments - Mouser Electronics
- SN74HC04D Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs)
- SN74HC04D Texas Instruments - Datasheet PDF, ...
- Rochester Electronics (en-US) : Part SN74HC04D
- SN74HC04D-233110306 by Texas Instruments | Inverters and ...
- SN74HC04D Texas Instruments - Logic Gates - Octopart
- SN74HC04D TEXAS INSTRUMENTS - IC: digital | NOT; Ch
- SN74HC04D Texas Instruments Inverters Hex 2-6V 14-SOIC