- Mfr. #:
- SST25VF512-20-4C-SAE-T
- Description:
- NOR Flash 512K (64Kx8) 20MHz 2.7-3.6V Commercial
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Timing Type: | Synchronous |
| Memory Type: | Serial Flash |
| Architecture: | Sector |
| Series: | SST25VF |
| Interface Type: | SPI |
| Package / Case: | SOIC-8 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Product Category: | NOR Flash |
| Product Type: | NOR Flash |
| Brand: | Microchip Technology |
| Manufacturer: | Microchip |
| Subcategory: | Memory & Data Storage |
| Data Bus Width: | 8 bit |
| Organization: | 64 k x 8 |
| Memory Size: | 512 kbit |
| Factory Pack Quantity: | 3300 |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Speed: | 20 MHz |
| Maximum Clock Frequency: | 20 MHz |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Supply Current - Max: | 10 mA |
| Unit Weight: | 0.019048 oz |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
SST25VF512-20-4C-SAE-T Price & Stock
Microchip SST25VF512-20-4C-SAE-T pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 804-25VF5122CSAE-T | 1,071 | 3.72 | 3.70 | 3.47 | 2.89 | 2.86 | 2019-11-14T21:45:54Z |
| Digi-Key | SST25VF512-20-4C-SAE-T-ND | - | - | - | - | - | 3.37 | 2019-11-17T13:35:27Z |
| Microchip | SST25VF512-20-4C-SAE-T | 3,300 | - | - | - | - | 2.81 | 2019-11-18T02:02:54Z |
| Avnet | SST25VF512-20-4C-SAE-T | - | - | - | - | - | 3.18 | 2019-11-16T02:23:49Z |
| Newark | 92R4585 | - | 5.16 | 4.29 | 3.58 | 3.58 | 3.58 | 2019-11-14T21:45:54Z |
| Allied Electronics & Automation | 70570913 | - | - | - | - | - | 3.27 | 2019-11-18T11:34:30Z |
| LTL Group | 6895734 | 1,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T08:57:11Z |
| C Plus Electronics | SST25VF512-20-4C-SAE-T | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | SST25VF512-20-4C-SAE-T | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for SST25VF512-20-4C-SAE-T due to regional differences or acquisition. SST25VF512-20-4C-SAE-T may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel
AD5242BRUZ1M distributor
- SST25VF512-20-4C-SAE Microchip TechnologySST25VF512-20-4C-SAE-T Microchip Technology
- SST25VF512-20-4C-SAE-T Microchip TechnologySST25VF512-20-4C-SAE Microchip Technology
- SST25VF512
- SST25VF512-20-4C-SAE-T
- SST25VF512-20-4C-SAE Microchip - Flash
- microchip sst25vf512-20-4c-sae-t - FLASH
- microchip sst25vf512-20-4c-sae-t - NAC Store
- SST25VF512-20-4C-SAE-T