- Mfr. #:
- ST62T01CM3
- Description:
- 8-bit Microcontrollers - MCU ST6200C ST6201C ST6203C 8B MCU
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | STMicroelectronics |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Processor Series: | ST62T0x |
| Series: | ST62T01C |
| Core: | ST6 |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Subcategory: | Microcontrollers - MCU |
| Program Memory Type: | EPROM |
| Number of I/Os: | 9 I/O |
| Product Category: | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Product Type: | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ADC Resolution: | 8 bit |
| Data Bus Width: | 8 bit |
| Maximum Clock Frequency: | 8 MHz |
| Width: | 7.6 mm |
| Data RAM Size: | 64 B |
| Supply Voltage - Max: | 6 V |
| Number of ADC Channels: | 4 |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Height: | 2.35 mm |
| Program Memory Size: | 2 kB |
| Factory Pack Quantity: | 1225 |
| Length: | 10.5 mm |
| Number of Timers/Counters: | 1 Timer |
| Unit Weight: | 0.008536 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
ST62T01CM3 Price & Stock
STMicroelectronics ST62T01CM3 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Arrow Electronics | ST62T01CM3 | 1 | 14.85 | 14.70 | 14.41 | 14.41 | 14.41 | 2020-02-01T15:41:02Z |
| Avnet Europe | ST62T01CM3 | - | 16.79 | 15.78 | 13.43 | 13.43 | 13.43 | 2020-02-01T08:18:03Z |
| Hermes Engineering | ST62T01CM3 | 37 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T05:33:54Z |
| LTL Group | 4507007 | 1,438 | - | - | - | - | - | 2020-01-31T03:27:32Z |
| Component Electronics | ST62T01CM3 | 29 | 17.92 | 17.92 | 17.92 | 17.92 | 17.92 | 2020-01-13T16:36:07Z |
| Abacus Technologies | ST62T01CM3 | 77 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | ST62T01CM3 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | ST62T01CM3 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
STMicroelectronics has several brands around the world that may have alternate names for ST62T01CM3 due to regional differences or acquisition. ST62T01CM3 may also be known as the following names:
- ST MICRO
- STM
- SGS
- SGS THOMSON
- INMOS
- SGS THOMPSON
- STMICROE
- STMICR
- SESCOSEM
- ST8
- ST MIC
- WAFERSCALE
- SGS-ATES
- STMICROELECTRON
- ST MICROELECTRONICS SEMI
- ST/SGS
- SGST
- THOMS
- STMICROELECT
- WAFERSCALE INTEGRATION INC
- STMICROEL
- SGS-Thomson Microelectronics
- ST MICROELECTRO
- SGS THOMP
- SGS/ST
- ST Microeletronics
AD5242BRUZ1M distributor
- ST62T01CM3 STMicroelectronics | Integrated Circuits (ICs)
- ST62T01CM3 STMicroelectronics
- ST62T01CM3 ST SOP-16 Processors / Microcontrollers
- ST62T01CM3 - STMicroelectronics Stock available. The ...
- ST62T01 Price & Stock
- ST62T01CM3 ST Embedded Processors & Controllers
- ST62T01C Price and Stock
- St62t01cm3/tr 16-soic (0.295,7.50mm Width) Ics ... - AlibabaSt62t01cm3 St62t01 Sop-16 Ic Semiconductor Chip ...