- Mfr. #:
- ST72F324BK4T3TR
- Description:
- 8-bit Microcontrollers - MCU 5V RANGE 8B MCU
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Package / Case: | TQFP-32 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Brand: | STMicroelectronics |
| Processor Series: | ST72F3x |
| Series: | ST72F324BK4 |
| Core: | ST7 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Interface Type: | SCI, SPI |
| Packaging: | Reel |
| Subcategory: | Microcontrollers - MCU |
| Program Memory Type: | Flash |
| Product Category: | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Product Type: | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Data Bus Width: | 8 bit |
| Maximum Clock Frequency: | 8 MHz |
| Width: | 7 mm |
| Length: | 7 mm |
| Data RAM Size: | 512 B |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Number of I/Os: | 32 I/O |
| Supply Voltage - Min: | 3.8 V |
| Number of Timers/Counters: | 3 Timer |
| Factory Pack Quantity: | 2400 |
| Program Memory Size: | 16 kB |
| Number of ADC Channels: | 12 |
| ADC Resolution: | 10 bit |
| Height: | 1.4 mm |
| Unit Weight: | 0.002568 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: ST72F324BK4T3TR is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy ST72F324BK4T3TR,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
ST72F324BK4T3TR Price & Stock
STMicroelectronics ST72F324BK4T3TR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 4507151 | 901 | - | - | - | - | - | 2020-03-29T06:52:29Z |
| Chip Components | ST72F324BK4T3TR | 13,528 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T02:38:24Z |
| TransparentC | ST72F324BK4T3TR | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | ST72F324BK4T3TR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
STMicroelectronics has several brands around the world that may have alternate names for ST72F324BK4T3TR due to regional differences or acquisition. ST72F324BK4T3TR may also be known as the following names:
- ST MICRO
- STM
- SGS
- SGS THOMSON
- INMOS
- SGS THOMPSON
- STMICROE
- STMICR
- SESCOSEM
- ST8
- ST MIC
- WAFERSCALE
- SGS-ATES
- STMICROELECTRON
- ST MICROELECTRONICS SEMI
- ST/SGS
- SGST
- THOMS
- STMICROELECT
- WAFERSCALE INTEGRATION INC
- STMICROEL
- SGS-Thomson Microelectronics
- ST MICROELECTRO
- SGS THOMP
- SGS/ST
- ST Microeletronics
AD5242BRUZ1M distributor
- STMicroelectronics ST72F324BK4T3TR - Microcontrollers
- ST72F324BK4T3TR STMicroelectronics
- ST72F324BK4T3TR IC MCU 8BIT 16K FLASH 32-TQFP ...
- ST72F324BK4T3TR vs ST72F324BK6T3 Compare - FindIC
- St72f324bk4t3tr Ic Semiconductor Chip Electronic ...St72f324bk4t3tr Lqfp-32 - St72f324bk4t3 Ic Semiconductor ...
- ST72F324BK4T3TR | Shenzhen Xinsite Technology Electronics Co ...
- ST72F324BK4T3TR | STMicroelectronics ST72F324BK4T3TR Stock ...
- $ የኤሌክትሮኒክ አካል በ$b