- Mfr. #:
- STGW80H65DFB
- Description:
- IGBT Transistors Trench gte FieldStop IGBT 650V 80A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-247-3 |
| Configuration: | Single |
| Technology: | Si |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Brand: | STMicroelectronics |
| Series: | STGW80H65DFB |
| Subcategory: | IGBTs |
| Product Type: | IGBT Transistors |
| Product Category: | IGBT Transistors |
| Continuous Collector Current Ic Max: | 80 A |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 650 V |
| Factory Pack Quantity: | 600 |
| Pd - Power Dissipation: | 469 W |
| Gate-Emitter Leakage Current: | 250 nA |
| Maximum Gate Emitter Voltage: | 20 V |
| Continuous Collector Current at 25 C: | 120 A |
| Collector-Emitter Saturation Voltage: | 1.6 V |
| Unit Weight: | 1.340411 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 175 C |
More Information
- IGBT HB/HB2 Series
- STMicroelectronics IGBT HB/HB2 Series IGBTs combine a very low saturation voltage (down to 1.6V) with a minimal collector current turn-off tail and a maximum operating temperature of 175°C. This enhances the efficiency of high-frequency applications (up to 100kHz) and leverages the advanced proprietary trench gate field-stop (TGFS) structure.
STGW80H65DFB Price & Stock
STMicroelectronics STGW80H65DFB pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RS Components | 7925814 | 262 | 51.59 | 50.51 | 48.36 | 48.36 | 48.36 | 2020-01-16T17:56:55Z |
| RS Components | 7925814P | 262 | - | 50.51 | 48.36 | 48.36 | 48.36 | 2020-01-16T17:56:55Z |
| RS Components | 1687100 | - | - | - | 52.63 | 52.63 | 52.63 | 2020-01-16T17:56:55Z |
| Mouser | 511-STGW80H65DFB | 639 | 54.01 | 48.57 | 40.18 | 30.47 | 28.21 | 2020-01-10T15:10:16Z |
| element14 APAC | 2807180 | 377 | 61.30 | 55.12 | 52.57 | 52.57 | 52.57 | 2020-01-16T02:16:12Z |
| Arrow Electronics | STGW80H65DFB | 600 | - | - | - | 30.36 | 26.90 | 2020-01-16T16:03:17Z |
| Digi-Key | 497-14368-ND | - | 53.86 | 48.63 | 38.45 | 30.53 | 29.40 | 2020-01-13T13:58:39Z |
| Verical | STGW80H65DFB | 600 | - | - | - | 24.71 | 24.71 | 2020-01-10T15:10:16Z |
| Avnet | 45AC7608 | - | 60.93 | 55.18 | 45.62 | 45.62 | 45.62 | 2020-01-16T03:41:40Z |
| Avnet | STGW80H65DFB-4 | - | - | - | - | 62.15 | 52.94 | 2020-01-16T03:41:40Z |
| Avnet | STGW80H65DFB | - | - | - | - | 33.91 | 28.88 | 2020-01-16T03:41:40Z |
| Farnell | 2807180 | 377 | 60.85 | 47.65 | 41.25 | 31.29 | 31.29 | 2020-01-16T02:48:27Z |
| Newark | 45AC7608 | 43 | 67.30 | 61.48 | 51.84 | 45.93 | 45.93 | 2020-01-10T15:10:16Z |
| Avnet Europe | STGW80H65DFB | 490 | 45.90 | 44.52 | 41.31 | 41.31 | 41.31 | 2020-01-16T08:23:01Z |
| LTL Group | 4510059 | 1,231 | - | - | - | - | - | 2020-01-14T06:10:10Z |
| Classic Components | STGW80H65DFB | 485 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| GreenTree Electronics | STGW80H65DFB | 520 | - | - | - | - | - | 2020-01-16T13:11:16Z |
| Abacus Technologies | STGW80H65DFB | 46 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | STGW80H65DFB | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
STMicroelectronics has several brands around the world that may have alternate names for STGW80H65DFB due to regional differences or acquisition. STGW80H65DFB may also be known as the following names:
- ST MICRO
- STM
- SGS
- SGS THOMSON
- INMOS
- SGS THOMPSON
- STMICROE
- STMICR
- SESCOSEM
- ST8
- ST MIC
- WAFERSCALE
- SGS-ATES
- STMICROELECTRON
- ST MICROELECTRONICS SEMI
- ST/SGS
- SGST
- THOMS
- STMICROELECT
- WAFERSCALE INTEGRATION INC
- STMICROEL
- SGS-Thomson Microelectronics
- ST MICROELECTRO
- SGS THOMP
- SGS/ST
- ST Microeletronics
AD5242BRUZ1M distributor
- Datasheet - STGW80H65DFB, STGWT80H65DFB
- Jun 9, 2019
- 650 V, 80 A high speed trench gate field-stop IGBT
- Mar 12, 2013
- STGW80H65DFB - Discrete Semiconductor Products
- 10pcs gw80h65dfb gw60h65dfb to-247 igbt transistor
- 5pcs G80H65DFB GW80H65DFB STGW80H65DFB-4 ...10PCS STGW80H65DFB GW80H65DFB TO-247 80A 650V
- STGW80H65DFB IGBT. Datasheet pdf - Equivalent
- Trench gate field-stop IGBT, HB series 650 V, 80 A high ...
- May 7, 2015
- Stgw80h65dfb New And Original Igbt 650v 120a 469w To- ...