- Mfr. #:
- STM32F042C4U6
- Description:
- ARM Microcontrollers - MCU 16/32-BITS MICROS
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Watchdog Timers: | Watchdog Timer |
| Package / Case: | UFQFN-48 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Brand: | STMicroelectronics |
| Processor Series: | STM32L0 |
| Series: | STM32F042C4 |
| Tradename: | STM32 |
| Data RAM Type: | SRAM |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Subcategory: | Microcontrollers - MCU |
| Product: | MCU |
| Interface Type: | I2C , CAN , LIN , SPI , UART |
| Program Memory Type: | Flash |
| Product Category: | ARM Microcontrollers - MCU |
| Product Type: | ARM Microcontrollers - MCU |
| Core: | ARM Cortex M0 |
| Data RAM Size: | 6 kB |
| Maximum Clock Frequency: | 48 MHz |
| Number of Timers/Counters: | 4 x 16 bit , 1 x 32 bit |
| Number of I/Os: | 38 I/O |
| Program Memory Size: | 32 kB |
| Data Bus Width: | 32 bit |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Factory Pack Quantity: | 1560 |
| ADC Resolution: | 12 bit |
| Operating Supply Voltage: | 1.8 V |
| Analog Supply Voltage: | 1.65 V to 3.6 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.65 V |
| Unit Weight: | 0.091712 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
- STM32F0 ARMĀ® Cortex-M0 32-Bit MCUs
- STMicroelectronics STM32 F0 Entry-level ARM Cortex-M0 MCUs deliver 32-bit performance while featuring the essentials of the STM32 family and are particularly suited for cost-sensitive applications. STM32 F0 MCUs combine real-time performance, low-power operation, and the advanced architecture and peripherals of the STM32 platform. The STM32F0x0 is highly competitive in traditional 8-bit and 16-bit markets and eliminates the need to manage different architectures and the associated development overhead. The STM32F0x1 line provides a high integration of functions and covers a wide range of memory sizes and packages, bringing flexibility to cost-sensitive applications.
STM32F042C4U6 Price & Stock
STMicroelectronics STM32F042C4U6 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 511-STM32F042C4U6 | 807 | 18.68 | 15.88 | 12.73 | 9.23 | 7.98 | 2019-12-27T13:07:47Z |
| element14 APAC | 2490838 | 984 | - | - | - | 9.66 | 9.66 | 2019-12-28T02:14:09Z |
| Digi-Key | STM32F042C4U6-ND | - | - | - | - | - | 9.19 | 2019-12-29T13:55:53Z |
| Avnet | STM32F042C4U6 | - | - | - | - | - | 8.87 | 2019-12-28T02:45:56Z |
| Farnell | 2490838 | 984 | 22.53 | 17.04 | 13.65 | 9.25 | 9.25 | 2019-12-28T02:58:29Z |
| Newark | 52Y7739 | 984 | 20.08 | 17.35 | 14.20 | 10.70 | 9.72 | 2019-12-27T13:04:53Z |
| Avnet Europe | STM32F042C4U6 | - | 14.75 | 13.57 | 11.35 | 11.35 | 11.35 | 2019-12-29T07:48:56Z |
| LTL Group | 4510654 | 1,207 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T01:29:13Z |
| Sierra IC | STM32F042C4U6 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
STMicroelectronics has several brands around the world that may have alternate names for STM32F042C4U6 due to regional differences or acquisition. STM32F042C4U6 may also be known as the following names:
- ST MICRO
- STM
- SGS
- SGS THOMSON
- INMOS
- SGS THOMPSON
- STMICROE
- STMICR
- SESCOSEM
- ST8
- ST MIC
- WAFERSCALE
- SGS-ATES
- STMICROELECTRON
- ST MICROELECTRONICS SEMI
- ST/SGS
- SGST
- THOMS
- STMICROELECT
- WAFERSCALE INTEGRATION INC
- STMICROEL
- SGS-Thomson Microelectronics
- ST MICROELECTRO
- SGS THOMP
- SGS/ST
- ST Microeletronics
AD5242BRUZ1M distributor
- STM32F042C4U6 - Integrated Circuits (ICs) - Digikey
- STM32F042C4U6 STMicroelectronics
- STM32F042C4 - Mainstream Arm Cortex-M0 USB line ...Buy STM32F042C4U6 - ST Online Store
- STM32F042C4U6 STMicroelectronics | C130405
- 49842 products
- STM32F042C4U6 by STMicroelectronics ARM Based ...
- STM32F042C4U6 STMicroelectronics - Microcontrollers ...
- 32 Bit Microcontroller, USB Line, ARM Cortex-M0
- STM32F042C4U6 by STMicroelectronics | Microcontrollers
- STMicroelectronics STM32F042C4U6, 32bit ARM Cortex ...