- Mfr. #:
- STM8L151C8T3TR
- Description:
- Microcontrollers - MCU 8-bit Microcontrollers - MCU 8-bit Ultralow MCU 48 pin 64kb Flash
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Series | STM8L EnergyLite |
| Core | STM8 |
| Core-Processor | STM8 |
| Oscillator-Type | Internal |
| Connectivity | I2C, IrDA, SPI, UART/USART |
| Program-Memory-Type | FLASH |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, IR, POR, PWM, WDT |
| Data-Converters | A/D 25x12b, D/A 2x12b |
| Core-Size | 8-Bit |
| Data-Bus-Width | 8 bit |
| Program-Memory-Size | 64KB (64K x 8) |
| RAM-Size | 4K x 8 |
| Package-Case | 48-LQFP |
| Number-of-I-O | 41 |
| EEPROM-Size | 2K x 8 |
| Speed | 16MHz |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 1.8 V ~ 3.6 V |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier-Device-Package | * |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
STM8L151C8T3TR is available at OMO Electronic.We can offer STM8L151C8T3TR for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
STM8L151C8T3TR Price & Stock
STMicroelectronics STM8L151C8T3TR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | STM8L151C8T3TR-ND | - | - | - | - | - | 13.12 | 2019-11-24T13:44:59Z |
| Avnet | STM8L151C8T3TR | - | - | - | - | - | - | 2019-11-22T11:52:31Z |
| Avnet Europe | STM8L151C8T3TR | - | - | - | - | - | - | 2019-11-24T08:21:29Z |
| Nexxon | STM8L151C8T3TR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
Alternate Names
STMicroelectronics has several brands around the world that may have alternate names for STM8L151C8T3TR due to regional differences or acquisition. STM8L151C8T3TR may also be known as the following names:
- ST MICRO
- STM
- SGS
- SGS THOMSON
- INMOS
- SGS THOMPSON
- STMICROE
- STMICR
- SESCOSEM
- ST8
- ST MIC
- WAFERSCALE
- SGS-ATES
- STMICROELECTRON
- ST MICROELECTRONICS SEMI
- ST/SGS
- SGST
- THOMS
- STMICROELECT
- WAFERSCALE INTEGRATION INC
- STMICROEL
- SGS-Thomson Microelectronics
- ST MICROELECTRO
- SGS THOMP
- SGS/ST
- ST Microeletronics
AD5242BRUZ1M distributor
- STM8L151C8T3TR - Integrated Circuits (ICs)
- STM8L151C8T3TR STMicroelectronics
- stm8l151c8t3tr Datasheet PDF Specs results
- Buy Stm8l151c8t3tr Lqfp-48 - Stm8l151c8t3,Controller ...Stm8l151c8t3tr 48-lqfp (7x7) Integrated Circuits Linear Position ...
- STM8L151C8T3TR | Shenzhen Xinsite Technology Electronics Co ...
- STM8L151C8T3TR - STMicroelectronics Stock e waatea ana.Ko te ...
- STM8L151C8T3 STMicroelectronics
- STM8L151C8T3TR IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48LQFP