- Mfr. #:
- STPS30H100CW
- Description:
- Schottky Diodes & Rectifiers 2X15 Amp 100 Volt
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Termination Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-247 |
| Technology: | Si |
| Product: | Schottky Rectifiers |
| Type: | Schottky Rectifier |
| Product Type: | Schottky Diodes & Rectifiers |
| Product Category: | Schottky Diodes & Rectifiers |
| Series: | STPS30H100C |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Brand: | STMicroelectronics |
| Configuration: | Dual Common Cathode |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Factory Pack Quantity: | 600 |
| Width: | 5.15 mm |
| Ir - Reverse Current: | 5 uA |
| If - Forward Current: | 30 A (2 x 15 A) |
| Ifsm - Forward Surge Current: | 250 A |
| Height: | 20.15 mm |
| Length: | 15.75 mm |
| Vrrm - Repetitive Reverse Voltage: | 100 V |
| Vf - Forward Voltage: | 0.93 V |
| Unit Weight: | 0.229281 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 65 C |
| Operating Temperature Range: | + 175 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 175 C |
More Information
- Standard Products
- STMicroelectronics Standard Products are a broad range of industry-standard and drop-in replacements for the most popular general-purpose analog ICs, discrete and serial EEPROMs. The Standard Products are manufactured to the highest quality standards with many AECQ-qualified for automotive applications. A comprehensive set of design aids, including SPICE, IBIS models and simulation tools, are available to make adding to a design-in easy.
STPS30H100CW Price & Stock
STMicroelectronics STPS30H100CW pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 497-7560-5-ND | 324 | 11.88 | 10.66 | 7.84 | 5.63 | 5.15 | 2020-03-11T13:03:15Z |
| Avnet | STPS30H100CW | 1,200 | - | - | - | 5.74 | 5.14 | 2020-03-12T03:19:01Z |
| Future Electronics | STPS30H100CW | 60 | - | - | 6.76 | 6.76 | 6.76 | 2020-03-11T23:16:17Z |
| Mouser | 511-STPS30H100CW | 1,176 | 11.81 | 10.05 | 7.59 | 5.62 | 5.43 | 2020-03-11T22:24:59Z |
| Verical | STPS30H100CW | 936 | - | - | 5.48 | 5.22 | 5.14 | 2020-03-11T17:53:19Z |
| Arrow Electronics | STPS30H100CW | 945 | 10.46 | 9.38 | 7.47 | 5.59 | 5.30 | 2020-03-11T17:52:00Z |
| element14 APAC | 9907696 | - | 12.60 | 11.30 | 8.32 | 5.98 | 5.89 | 2020-03-12T02:30:19Z |
| Newark | 26M3639 | - | 25.03 | 21.44 | 18.70 | 16.10 | 16.10 | 2020-03-12T02:38:39Z |
| Newark | 57P1711 | - | - | - | - | - | 5.23 | 2020-03-12T02:38:39Z |
| Farnell | 9907696 | - | 28.71 | 20.74 | 17.90 | 13.47 | 13.47 | 2020-03-12T14:04:50Z |
| Avnet Europe | STPS30H100CW | 2,100 | - | - | 7.61 | 6.38 | 6.38 | 2020-03-12T08:35:17Z |
| Epart123 | STPS30H100CW | 180 | - | - | - | 4.72 | 4.72 | 2020-03-12T12:43:51Z |
| NAC Semi | XSKDRABV0040397 | 1,320 | - | - | - | 8.37 | 7.80 | 2020-03-11T19:11:46Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0036295 | 360 | - | - | - | 7.87 | 7.87 | 2020-03-11T19:11:46Z |
| Ameya360 | STPS30H100CW | - | - | - | 6.53 | 6.53 | 6.53 | 2020-03-11T06:41:49Z |
| LTL Group | 4513673 | 510 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T00:43:02Z |
| Resion | STPS30H100CW | 816 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| IBS Electronics | STPS30H100CW | 7,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-31T19:28:49Z |
| OMO Electronics | 347714 | 22,587 | - | - | 7.07 | 5.79 | 5.79 | 2020-03-03T13:00:25Z |
| LCSC | C130751 | 422 | 9.81 | 7.19 | 6.23 | 5.91 | 5.91 | 2020-03-11T23:31:51Z |
| TME | STPS30H100CW | 38 | 11.07 | 8.68 | 7.36 | 7.36 | 7.36 | 2020-03-12T10:29:35Z |
| Dana Microsystems | STPS30H100CW | 1,898 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T20:03:08Z |
| Classic Components | STPS30H100CW | 1,525 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T22:08:19Z |
| Nexxon | STPS30H100CW | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | STPS30H100CW | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | STPS30H100CW | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | STPS30H100CW | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| SemiconductorPLUS | STPS30H100CW | Contact | - | - | - | - | - | 2016-12-28T19:16:53Z |
Alternate Names
STMicroelectronics has several brands around the world that may have alternate names for STPS30H100CW due to regional differences or acquisition. STPS30H100CW may also be known as the following names:
- ST MICRO
- STM
- SGS
- SGS THOMSON
- INMOS
- SGS THOMPSON
- STMICROE
- STMICR
- SESCOSEM
- ST8
- ST MIC
- WAFERSCALE
- SGS-ATES
- STMICROELECTRON
- ST MICROELECTRONICS SEMI
- ST/SGS
- SGST
- THOMS
- STMICROELECT
- WAFERSCALE INTEGRATION INC
- STMICROEL
- SGS-Thomson Microelectronics
- ST MICROELECTRO
- SGS THOMP
- SGS/ST
- ST Microeletronics
AD5242BRUZ1M distributor
- STPS30H100CW STMicroelectronics - Mouser Electronics
- Datasheet - STPS30H100C - 100 V power Schottky rectifierSTPS30H100C - STMicroelectronics
- Jun 21, 2012
- STPS30H100CW - Discrete Semiconductor Products
- STPS30H100CW Datasheet(PDF) - STMicroelectronics
- STPS30H100CW in Tube by STMicroelectronics
- STPS30H100CW Datasheet, Equivalent, Schottky rectifier.
- STPS30H100CW/CT - Datasheet catalog
- STMicroelectronics STPS30H100CW - C130751 - LCSC
- 12954 products
- STPS30H100CW STMicroelectronics - Diode: Schottky rectifying