- Mfr. #:
- T901N35TOF
- Description:
- SCR Modules PHASE CONTROL THYRISTOR
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging: | Tray |
|---|---|
| Subcategory: | Thyristors |
| Part # Aliases: | SP000096641 T901N35TOFXPSA1 |
| Product Category: | SCR Modules |
| Product Type: | SCR Modules |
| Circuit Type: | PCT |
| Brand: | Infineon Technologies |
| Manufacturer: | Infineon |
| Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM: | 3500 V |
| Gate Trigger Current - Igt: | 350 mA |
| Holding Current Ih Max: | 300 mA |
| Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM: | 200 mA |
| Gate Trigger Voltage - Vgt: | 2.5 V |
| Non Repetitive On-State Current: | 19000 A |
| Current Rating: | 1.3 A |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Request a quote T901N35TOF at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of T901N35TOF In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
T901N35TOF Price & Stock
Infineon T901N35TOF pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 641-T901N35TOF | 2 | 6602.79 | 6602.79 | 6602.79 | 6602.79 | 6602.79 | 2019-12-04T07:15:18Z |
| Digi-Key | T901N35TOFXPSA1-ND | - | 6814.07 | 6814.07 | 6814.07 | 6814.07 | 6814.07 | 2020-04-04T13:21:43Z |
| Avnet | T901N35TOFXPSA1 | - | 7130.97 | 7029.10 | 6586.85 | 6586.85 | 6586.85 | 2020-04-04T01:20:24Z |
| Avnet Europe | SP000096641 | - | 6420.84 | 6420.84 | 6420.84 | 6420.84 | 6420.84 | 2020-04-05T07:20:57Z |
| USComponent | T901N35TOF | 70 | - | - | - | - | - | 2020-03-26T22:34:19Z |
| Abacus Technologies | T901N35TOF | 46 | - | - | - | - | - | 2020-04-03T20:02:40Z |
Alternate Names
Infineon has several brands around the world that may have alternate names for T901N35TOF due to regional differences or acquisition. T901N35TOF may also be known as the following names:
- Infineon Technologies
- INF
- INFIN
- INFI
- INFINE
- INFINEO
- INFINION
- SIM
- INFENION
- INFIEON
- INFINEON TECH
- INFINEN
- IFT
- IFX
- INFN
- INFINEON/SIEMENS
- INFINEON TECHNO
- IR/Infineon
- INFINEON TECHNOLOGIES (ASIA
- INFINEON TECHNOLOGIE
- INFINEON TECHNOLOGIES ASIA PACIFIC PTE LTD
- INFINEON TECH ICs
- INFINEON/PBF
- INFINEON TEC
- InfineonPb
AD5242BRUZ1M distributor
- T901N35TOF Infineon Technologies
- T901N35TOF
- 1PCS NEW MODULE T901N35TOF
- T901N35TOF T901N36TOF T919N22TOF Thyristor IGBT ...
- T901N35TOF Infineon/Eupec scr
- T901N35TOF by Infineon SCRs
- T930N36TOF VT
- Infineon T901N35TOF IGBT Modules |High Power EASY PIM Series ...
- Infineon Technologies T901N35TOF
- Hot T901n35tof New And Stock Thyristor Module