- Mfr. #:
- TC1413NCPA
- Description:
- Gate Drivers 3A Sngl N-Inv
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Series: | TC1413 |
| Technology: | Si |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Package / Case: | PDIP-8 |
| Brand: | Microchip Technology |
| Manufacturer: | Microchip |
| Product: | MOSFET Gate Drivers |
| Type: | Low Side |
| Product Type: | Gate Drivers |
| Product Category: | Gate Drivers |
| Logic Type: | CMOS, TTL |
| Pd - Power Dissipation: | 730 mW |
| Factory Pack Quantity: | 60 |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 16 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Rise Time: | 28 ns |
| Fall Time: | 28 ns |
| Supply Voltage - Max: | 16 V |
| Operating Supply Current: | 1 mA |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Number of Drivers: | 1 Driver |
| Unit Weight: | 0.032805 oz |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of TC1413NCPA at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
TC1413NCPA Price & Stock
Microchip TC1413NCPA pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | TC1413NCPA-ND | 113 | 11.33 | 11.33 | 9.45 | 9.45 | 9.45 | 2019-12-10T13:56:00Z |
| Mouser | 579-TC1413NCPA | 455 | 11.33 | 11.33 | 8.59 | 8.59 | 8.59 | 2019-12-06T11:05:27Z |
| Arrow Electronics | TC1413NCPA | 422 | 10.62 | 10.59 | 8.11 | 5.71 | 5.71 | 2019-12-09T15:59:36Z |
| Microchip | TC1413NCPA | 735 | 11.33 | 11.33 | 8.59 | 7.19 | 6.17 | 2019-12-11T02:02:24Z |
| Avnet | TC1413NCPA | - | - | - | - | 5.90 | 5.45 | 2019-12-10T03:03:31Z |
| TME | TC1413NCPA | 1 | 9.18 | 8.40 | 6.75 | 6.75 | 6.75 | 2019-12-11T11:35:47Z |
| Newark | 92C5933 | - | 11.72 | 11.72 | 8.91 | 8.91 | 8.91 | 2019-12-06T11:05:28Z |
| Avnet Europe | TC1413NCPA | - | - | - | 8.84 | 6.89 | 6.89 | 2019-12-11T08:01:40Z |
| Allied Electronics & Automation | 70451931 | - | - | - | - | 12.89 | 12.89 | 2019-12-11T12:13:50Z |
| Verical | TC1413NCPA | 422 | - | 10.59 | 8.11 | 5.71 | 5.71 | 2019-12-06T11:05:27Z |
| Sierra IC | TC1413NCPA | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | TC1413NCPA | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for TC1413NCPA due to regional differences or acquisition. TC1413NCPA may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel
AD5242BRUZ1M distributor
- TC1413NCPA Microchip Technology - Mouser Electronics
- TC1413NCPA Microchip Technology - Digikey
- TC1413/TC1413N Data Sheet - Microchip Technology
- Jan 27, 2015
- TC1413NCPA MICROCHIP TECHNOLOGY - IC: driver | TME
- TC1413NCPA Datasheet(PDF) - Microchip TechnologyTC1413NCPA Datasheet(PDF) - TelCom Semiconductor, Inc
- TC1413NCPA - Microchip - MOSFET DRIVER, 0 TO 70DEG C ...
- TC1413NCPA Microchip - Datasheet PDF, Footprint ...
- TC1413NCPA - Microchip Technology - Electro Sonic
- TC1413NCPA by Microchip Gate & Power Drivers | Avnet Asia Pacific