- Mfr. #:
- TC2186-2.7VCTTR
- Description:
- LDO Voltage Regulators 150mA LDO w/Shtdn
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Series: | TC2186 |
| Package / Case: | SOT-23-5 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Polarity: | Positive |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Brand: | Microchip Technology |
| Manufacturer: | Microchip |
| Product Type: | LDO Voltage Regulators |
| Product Category: | LDO Voltage Regulators |
| Output Type: | Fixed |
| Input Voltage MAX: | 6 V |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Length: | 3.1 mm (Max) |
| Input Voltage MIN: | 2.7 V |
| Output Voltage: | 2.7 V |
| Output Current: | 150 mA |
| Dropout Voltage - Max: | 140 mV |
| Width: | 1.8 mm (Max) |
| Height: | 1.3 mm (Max) |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Load Regulation: | 0.5 % |
| Voltage Regulation Accuracy: | 0.4 % |
| Line Regulation: | 0.05 % |
| Dropout Voltage: | 0.045 V |
| Unit Weight: | 0.000222 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
TC2186-2.7VCTTR Price & Stock
Microchip TC2186-2.7VCTTR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 579-TC2186-2.7VCTTR | 3,000 | 3.29 | 3.29 | 2.50 | 2.50 | 2.50 | 2019-11-24T18:34:16Z |
| Digi-Key | TC2186-2.7VCTTR-ND | - | - | - | - | - | 2.50 | 2019-11-24T13:44:59Z |
| Microchip | TC2186-2.7VCTTR | 21,000 | 3.29 | 3.29 | 2.50 | 2.43 | 2.35 | 2019-11-25T02:02:29Z |
| Avnet | TC2186-2.7VCTTR | - | - | - | - | - | 2.90 | 2019-11-22T11:52:31Z |
| Newark | 92C5988 | - | 3.84 | 3.19 | 2.66 | 2.66 | 2.66 | 2019-11-24T18:34:16Z |
| Avnet Europe | TC2186-2.7VCTTR | - | - | - | - | - | 5.03 | 2019-11-25T07:47:09Z |
| Allied Electronics & Automation | 70567589 | - | - | - | - | - | 2.72 | 2019-11-24T12:10:23Z |
| GreenTree Electronics | TC2186-2.7VCTTR | 3,521 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Nexxon | TC2186-2.7VCTTR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | TC2186-2.7VCTTR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for TC2186-2.7VCTTR due to regional differences or acquisition. TC2186-2.7VCTTR may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel
AD5242BRUZ1M distributor
- TC2186-2.7VCTTR Microchip Technology
- TC2186-2.7VCTTR Microchip TechnologyTC2186-2.7VCTTR Microchip Technology
- TC2186-2.7VCTTR Microchip - Voltage Regulators - Linear
- TC2186-2.7VCTTR Datasheet(PDF) - Microchip Technology
- TC2186-2.7VCTTR MICROCHIP TECHNOLOGY - IC
- TC2186-2.7VCTTR Microchip - Datasheet PDF, Footprint ...
- TC2186
- TC2186-2.7VCTTR - Microchip | X-ON Electronics