- Mfr. #:
- TC4428VMF713
- Description:
- Gate Drivers 1.5A Dual MOSFET Dr Comp V Temp DFN8
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Series: | TC4428 |
| Technology: | Si |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Brand: | Microchip Technology |
| Manufacturer: | Microchip |
| Product: | MOSFET Gate Drivers |
| Type: | Low Side |
| Product Type: | Gate Drivers |
| Product Category: | Gate Drivers |
| Package / Case: | DFN-8 |
| Logic Type: | CMOS, TTL |
| Operating Supply Current: | 4.5 mA |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 18 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Factory Pack Quantity: | 3300 |
| Fall Time: | 30 ns |
| Rise Time: | 30 ns |
| Number of Outputs: | 2 Output |
| Number of Drivers: | 2 Driver |
| Supply Voltage - Max: | 18 V |
| Unit Weight: | 0.001319 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
parts# TC4428VMF713 is available at OMO Electronic, see description of TC4428VMF713 as below .
use the request quote form to request TC4428VMF713 price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for TC4428VMF713 depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
TC4428VMF713 Price & Stock
Microchip TC4428VMF713 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | TC4428VMF713-ND | - | - | - | - | - | 6.29 | 2020-01-31T16:12:59Z |
| Avnet | TC4428VMF713 | - | - | - | - | - | 7.36 | 2020-01-31T04:58:23Z |
| Newark | 89H1699 | - | - | - | - | - | 6.48 | 2020-01-31T03:51:19Z |
| Avnet Europe | TC4428VMF713 | - | - | - | - | - | 10.30 | 2020-01-31T08:23:55Z |
| North Star Micro | TC4428VMF713 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for TC4428VMF713 due to regional differences or acquisition. TC4428VMF713 may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel
AD5242BRUZ1M distributor
- TC4428VMF713 Microchip Technology | Integrated Circuits (ICs)
- TC4428VMF713 Microchip TechnologyTC4428VMF713 Microchip Technology
- TC4428VMF713 Microchip - Datasheet PDF, Footprint ...
- TC4428VMF713 vs TC4428VUA vs TC4428VMF Comparison
- TC4428
- Pcb Electronic Component Tc4428vmf713
- TC4428EUA713 vs TC4428VMF713 Compare - FindIC
- TC4428V Datasheet, PDF