- Mfr. #:
- TC7660SMJA
- Description:
- Switching Voltage Regulators High Voltage
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Series: | TC7660 |
| Product Category: | Switching Voltage Regulators |
| Product Type: | Switching Voltage Regulators |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Brand: | Microchip Technology |
| Manufacturer: | Microchip |
| Function: | Inverting, Step Up |
| Package / Case: | CDIP-8 |
| Topology: | Boost, Inverting |
| Type: | Boost Regulator |
| Length: | 9.78 mm |
| Width: | 6.73 mm |
| Factory Pack Quantity: | 56 |
| Height: | 3.8 mm |
| Output Current: | 20 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Voltage: | - 1.5 V to - 12 V, 3 V to 24 V |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
TC7660SMJA Price & Stock
Microchip TC7660SMJA pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 6269589 | 30 | - | - | - | - | - | 2020-02-27T02:07:08Z |
| Quest | TC7660SMJA | 723 | 20.92 | 10.46 | 8.37 | 7.32 | 7.32 | 2020-02-28T11:15:47Z |
| Dana Microsystems | TC7660SMJA | 1,563 | - | - | - | - | - | 2020-02-26T04:50:47Z |
| North Star Micro | TC7660SMJA | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | TC7660SMJA | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for TC7660SMJA due to regional differences or acquisition. TC7660SMJA may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel
AD5242BRUZ1M distributor
- TC7660
- TC7660 Microchip Technology | Power Management (PMIC)
- TC7660 CHARGE PUMP DC-TO-DC VOLTAGE ...
- Untitled