- Mfr. #:
- TFZVTR11B
- Description:
- Zener Diodes Zener Diode
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category: | Zener Diodes |
|---|---|
| Product Type: | Zener Diodes |
| RoHS: | Y |
| Part # Aliases: | TFZV11B |
| Series: | TFZV |
| Configuration: | Single |
| Package / Case: | SOD-323HE-2 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | ROHM Semiconductor |
| Manufacturer: | ROHM Semiconductor |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Pd - Power Dissipation: | 500 mW |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Ir - Reverse Current: | 200 nA |
| Length: | 2 mm |
| Vz - Zener Voltage: | 11 V |
| Zener Current: | 10 mA |
| Zz - Zener Impedance: | 10 Ohms |
| Width: | 1.4 mm |
| Height: | 0.6 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Voltage Temperature Coefficient: | - |
| Voltage Tolerance: | - |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
- Standard Zener Diodes
- ROHM Semiconductor Standard Zener Diodes are available in various lineup as 2-pin mold surface mount types and complex types. These Zener diodes are highly reliable and offer superior surge resistance for supporting automotive and industrial standards. The standard Zener diodes feature an epitaxial planar construction in a small power mold package. These Zener diodes are ideal for voltage regulation applications.
- TFZV Series Zener Diodes
- ROHM TFZV Series Zener Diodes are highly reliable and are ideal for voltage regulation applications. TFZV Zener Diodes provide a zener voltage range of 2.0V to 37.19V. These devices are offered in a small power mold SOD-323HE-2 package. These diodes are automatically mountable by a chip mounter.Learn More
TFZVTR11B Price & Stock
Rohm TFZVTR11B pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | TFZVTR11BCT-ND | 2,675 | 0.516 | 0.419 | 0.222 | 0.099 | 0.099 | 2020-02-26T13:55:30Z |
| Digi-Key | TFZVTR11BDKR-ND | 2,675 | 0.516 | 0.419 | 0.222 | 0.099 | 0.099 | 2020-02-26T13:55:30Z |
| Digi-Key | TFZVTR11BTR-ND | - | - | - | - | - | 0.076 | 2020-02-26T13:55:30Z |
| RS Components | 1332921 | 5,600 | - | - | 0.151 | 0.123 | 0.104 | 2020-02-24T18:31:59Z |
| RS Components | 1332921P | 5,600 | - | - | - | 0.123 | 0.104 | 2020-02-24T18:31:59Z |
| RS Components | 1777847 | - | - | - | - | - | 0.081 | 2020-02-24T18:31:59Z |
| Mouser | 755-TFZVTR11B | 2,701 | 0.488 | 0.340 | 0.142 | 0.098 | 0.066 | 2020-02-26T23:26:38Z |
| Ameya360 | TFZVTR11B | 100 | 0.502 | 0.340 | 0.340 | 0.340 | 0.340 | 2020-02-21T09:37:43Z |
| Chip One Stop Global | C1S625901534573 | 4,800 | - | - | - | 0.211 | 0.163 | 2020-02-26T13:24:22Z |
| Avnet | TFZVTR11B | - | - | - | - | - | 0.056 | 2020-02-25T02:46:33Z |
| element14 APAC | 2580905 | - | 0.538 | 0.375 | 0.157 | 0.107 | 0.072 | 2020-02-26T15:05:53Z |
| TTI | TFZVTR11B | - | - | - | - | - | - | 2020-02-27T07:28:31Z |
| Newark | 91Y7039 | - | - | 0.340 | 0.142 | 0.098 | 0.098 | 2020-02-26T03:10:22Z |
| Farnell | 2580905 | - | - | 0.395 | 0.155 | 0.079 | 0.062 | 2020-02-27T03:38:02Z |
| Farnell | 2580905RL | - | - | - | - | 0.079 | 0.062 | 2020-02-27T03:38:02Z |
| Sourceability | TFZVTR11B | 3,000 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T16:07:13Z |
| LTL Group | 4524365 | 15,000 | - | - | - | - | - | 2020-02-27T02:07:08Z |
| Quest | TFZVTR11B | 1,360 | - | 0.419 | 0.188 | 0.126 | 0.126 | 2020-02-26T11:12:20Z |
| Abacus Technologies | TFZVTR11B | 20,328 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
| Sierra IC | TFZVTR11B | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Rohm has several brands around the world that may have alternate names for TFZVTR11B due to regional differences or acquisition. TFZVTR11B may also be known as the following names:
- ROHM SEMICONDUCTOR
- RHOM
- ROH
- ROHM CO LTD
- RHM
- ROHM ELECTRONICS
- ROM
- ROHS
- ROHN
- ROMH
- ROHM SEMI
- ROHM CORP
- ROHM CORPORATION
- MIYA
- Rohm Company Limited
- ROHM CO
- ROHM ELEC
- ROHM ELECTRO
- ROHM SEMICONDUCTOR(VA)
- ROHM COMPANY LTD
- ROHM INC
- ROHM/MISC
- ROHM/NONE
- ROHM Semiconductors
- ROHM/KOA
AD5242BRUZ1M distributor
- TFZVTR11B ROHM SemiconductorTFZVTR11B
- tfzvtr11b - Discrete Semiconductor Products
- ROHM, 11V Zener Diode 500 mW SMT 2-Pin SOD-323HE
- ROHM, 11V Zener Diode 500 mW SMT 2-Pin SOD-323HEROHM, 11V Zener Diode 500 mW SMT 2-Pin SOD-323HE
- Tfzvtr11b Tumd2m Ic Chip Rtd Chip Resistor Surface Mount
- TFZVTR11B - Datasheet PDF & Tech Specs
- TFZVTR11B Rohm, Diode simple Zener, 11 V, 500 mW