- Mfr. #:
- TL071CPSRG4
- Description:
- Operational Amplifiers - Op Amps Lo-Noise JFET-Input Gen-Purp Op Amp
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Series: | TL071 |
| Package / Case: | SO-8 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Input Type: | Rail-to-Rail |
| Product Category: | Operational Amplifiers - Op Amps |
| Product: | Operational Amplifiers |
| Product Type: | Op Amps - Operational Amplifiers |
| Shutdown: | No Shutdown |
| Amplifier Type: | Low Noise Amplifier |
| Supply Type: | Dual |
| Technology: | BiFET |
| Subcategory: | Amplifier ICs |
| CMRR - Common Mode Rejection Ratio: | 70 dB to 100 dB |
| Supply Voltage - Min: | 7 V |
| Length: | 6.2 mm |
| Vos - Input Offset Voltage: | 6 mV |
| Width: | 5.3 mm |
| Supply Voltage - Max: | 36 V |
| GBP - Gain Bandwidth Product: | 3 MHz |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Ib - Input Bias Current: | 200 pA |
| en - Input Voltage Noise Density: | 18 nV/sqrt Hz |
| SR - Slew Rate: | 13 V/us |
| Voltage Gain dB: | 106.02 dB |
| Height: | 1.95 mm |
| Operating Supply Current: | 1.4 mA |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| In - Input Noise Current Density: | 0.01 pA/sqrt Hz |
| Unit Weight: | 0.004325 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Dual Supply Voltage: | +/- 5 V, +/- 9 V, +/- 12 V, +/- 15 V |
| Operating Supply Voltage: | +/- 3.5 V to +/- 18 V |
| Minimum Dual Supply Voltage: | +/- 3.5 V |
| Maximum Dual Supply Voltage: | +/- 18 V |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: TL071CPSRG4 is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy TL071CPSRG4,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
TL071CPSRG4 Price & Stock
Texas Instruments TL071CPSRG4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 5451979 | 119 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T09:29:21Z |
| Sierra IC | TL071CPSRG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | TL071CPSRG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for TL071CPSRG4 due to regional differences or acquisition. TL071CPSRG4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- TL071CP - TL071 | Buy TI Parts | TI.com
- TL071CP Texas Instruments - Mouser Electronics
- TL071CP Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs)
- Buy mach class d tl494 with free shipping on AliExpressBuy 8205a tssop8 with free shipping on AliExpress
- TL071CP Texas Instruments - Datasheet PDF, Footprint ...
- 판매리스트 : 네이버 블로그
- Feb 16, 2014
- Wireless-World-1983-04.pdf
- Apr 19, 1983
- Модули питания TPS62260EVM-229 Texas Instruments