- Mfr. #:
- TLV172IDCKT
- Description:
- Operational Amplifiers - Op Amps 36-V, Single-Supply, 10-MHz, Rail-to-Rail Output, Operational Amplifier 5-SC70 -40 to 125
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Series: | TLV172 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SC70-5 |
| Packaging: | Reel |
| Output Type: | Rail-to-Rail |
| Product Category: | Operational Amplifiers - Op Amps |
| Product: | Operational Amplifiers |
| Product Type: | Op Amps - Operational Amplifiers |
| Development Kit: | OPAMPEVM |
| Shutdown: | No Shutdown |
| Amplifier Type: | General Purpose Amplifier |
| Features: | Cost Optimized, EMI Hardened, Small Size |
| Subcategory: | Amplifier ICs |
| en - Input Voltage Noise Density: | 9 nV/sqrt Hz |
| Output Current per Channel: | 75 mA |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Supply Voltage - Max: | 36 V |
| Factory Pack Quantity: | 250 |
| Ios - Input Offset Current: | 2 pA |
| CMRR - Common Mode Rejection Ratio: | 100 dB to 116 dB |
| PSRR - Power Supply Rejection Ratio: | 100 dB |
| Ib - Input Bias Current: | 10 pA |
| SR - Slew Rate: | 10 V/us |
| GBP - Gain Bandwidth Product: | 10 MHz |
| Vos - Input Offset Voltage: | 1.7 mV |
| Operating Supply Current: | 1.6 mA |
| In - Input Noise Current Density: | 1.6 fA/sqrt Hz |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Unit Weight: | 0.000222 oz |
| THD plus Noise: | 0.0002 % |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Minimum Dual Supply Voltage: | +/- 2.25 V |
| Maximum Dual Supply Voltage: | +/- 18 V |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
TLV172IDCKT is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
TLV172IDCKT Price & Stock
Texas Instruments TLV172IDCKT pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-45202-1-ND | 5,499 | 9.04 | 8.07 | 5.88 | 5.88 | 5.88 | 2020-01-13T13:58:39Z |
| Digi-Key | 296-45202-6-ND | 5,499 | 9.04 | 8.07 | 5.88 | 5.88 | 5.88 | 2020-01-13T13:58:39Z |
| Digi-Key | 296-45202-2-ND | 5,250 | - | - | - | 4.78 | 3.72 | 2020-01-13T13:58:39Z |
| Texas Instruments | TLV172IDCKT | 4,440 | 7.94 | 7.11 | 5.59 | 3.04 | 3.04 | 2020-01-14T02:04:14Z |
| Mouser | 595-TLV172IDCKT | 1,250 | 8.76 | 7.45 | 5.71 | 3.99 | 3.40 | 2020-01-14T14:16:45Z |
| element14 APAC | 3005236 | 830 | 8.82 | 7.50 | 5.75 | 5.09 | 5.09 | 2020-01-14T02:21:40Z |
| element14 APAC | 2690231 | - | 10.08 | 9.00 | 7.02 | 7.02 | 7.02 | 2020-01-14T02:21:40Z |
| Arrow Electronics | TLV172IDCKT | 612 | 8.14 | 7.07 | 5.57 | 4.61 | 4.61 | 2020-01-14T14:16:45Z |
| Verical | TLV172IDCKT | 612 | - | - | 5.57 | 4.61 | 4.61 | 2020-01-14T14:16:45Z |
| Avnet | TLV172IDCKT | - | - | - | - | 3.96 | 3.43 | 2020-01-14T02:49:53Z |
| Farnell | 3005236 | 830 | 8.63 | 8.63 | 5.79 | 3.75 | 3.60 | 2020-01-14T03:05:10Z |
| Farnell | 3005236RL | - | - | - | - | 3.75 | 3.60 | 2020-01-14T03:05:10Z |
| Newark | 28AH5449 | 830 | 8.76 | 7.45 | 5.71 | 5.71 | 5.71 | 2020-01-14T14:16:45Z |
| Avnet Europe | TLV172IDCKT | - | - | - | - | 5.83 | 4.73 | 2020-01-14T09:02:47Z |
| LTL Group | 5457627 | 8,250 | - | - | - | - | - | 2020-01-14T06:10:10Z |
| Nexxon | TLV172IDCKT | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | TLV172IDCKT | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for TLV172IDCKT due to regional differences or acquisition. TLV172IDCKT may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- TLV172, TLV2172, TLV4172TLV172 | Buy TI Parts | TI.com
- TLV172IDCKT Texas InstrumentsTLV172IDCKT Operational Amplifiers - Op Amps
- TLV172IDCKT Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs)
- TEXAS INSTRUMENTS TLV172IDCKT IC OP LOW ... - eBay
- TLV172IDCKT Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- TLV172IDCKT footprint & symbol by Texas Instruments
- TLV172IDCKT datasheet - Texas Instruments TLVx172 ...