- Mfr. #:
- TLV2774AIPWG4
- Description:
- Operational Amplifiers - Op Amps Quad 2.7-V High-Slew Rate R-To-R Output
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | TSSOP-14 |
| Series: | TLV2774A |
| Supply Type: | Single, Dual |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Output Type: | Rail-to-Rail |
| Input Type: | Rail-to-Rail |
| Product Category: | Operational Amplifiers - Op Amps |
| Product: | Operational Amplifiers |
| Product Type: | Op Amps - Operational Amplifiers |
| Shutdown: | No Shutdown |
| Amplifier Type: | High Output Current Amplifier |
| Technology: | CMOS |
| Subcategory: | Amplifier ICs |
| Factory Pack Quantity: | 90 |
| Pd - Power Dissipation: | 700 mW |
| CMRR - Common Mode Rejection Ratio: | 70 dB to 96 dB |
| Ib - Input Bias Current: | 60 pA |
| Supply Voltage - Max: | 6 V |
| Output Current per Channel: | 50 mA |
| GBP - Gain Bandwidth Product: | 5.1 MHz |
| Length: | 5 mm |
| Width: | 4.4 mm |
| Number of Channels: | 4 Channel |
| Operating Supply Voltage: | 2.5 V to 6 V, +/- 1.25 V to +/- 3 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.5 V |
| Vos - Input Offset Voltage: | 2.1 mV |
| en - Input Voltage Noise Density: | 17 nV/sqrt Hz |
| Voltage Gain dB: | 113.06 dB |
| SR - Slew Rate: | 10.5 V/us |
| Height: | 1.15 mm |
| Operating Supply Current: | 1 mA |
| Unit Weight: | 0.002018 oz |
| In - Input Noise Current Density: | 0.0006 pA/sqrt Hz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Dual Supply Voltage: | +/- 3 V |
| Minimum Dual Supply Voltage: | +/- 1.25 V |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
The price and lead time for TLV2774AIPWG4 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
TLV2774AIPWG4 Price & Stock
Texas Instruments TLV2774AIPWG4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | TLV2774AIPWG4 | 98 | 20.90 | 20.90 | 18.63 | 16.99 | 16.99 | 2019-12-07T09:59:00Z |
| LTL Group | 5458965 | 198 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T09:29:21Z |
| Sierra IC | TLV2774AIPWG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | TLV2774AIPWG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for TLV2774AIPWG4 due to regional differences or acquisition. TLV2774AIPWG4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- TLV2774AIPWG4 Texas Instruments - Mouser Electronics
- TLV2774AIPWG4 Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- TLV2774AIPWG4 Texas Instruments - DigiKey Marketplace
- TLV2774A | Buy TI Parts | TI.com
- Electronics Parts Ic Chip New Tlv2774aipwg4 In Stock
- TLV2774AIPWG4 electronic component by Rochester ...
- TLV2774CPWG4 datasheet - Family OF 2.7-v High-slew-rate ...
- TLV2774CDR vs TLV2774IPWG4 Compare - FindICTLV2774AIDR vs TLV2774IPWG4 Compare - FindIC
- Mar 4, 2023