- Mfr. #:
- TMS320C6748BZWTD4E
- Description:
- IC DSP FIX/FLOAT POINT 361NFBGA
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tray |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | TMS320C674x |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Type | Fixed/Floating Point |
| Non-Volatile-Memory | External |
| Product Category | Embedded - DSP (Digital Signal Processors) |
| Interface | EBI/EMI, Ethernet MAC, Host Interface, I2C, McASP, SPI, UART, USB |
| Clock-Rate | 456MHz |
| On-Chip-RAM | 448kB |
| Supplier-Device-Package | 361-NFBGA (16x16) |
| Package-Case | 361-LFBGA |
| Voltage-I-O | 1.8V, 3.3V |
| Voltage-Core | 1.30V |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 90°C (TJ) |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
TMS320C6748BZWTD4E is available at OMO Electronic.We can offer TMS320C6748BZWTD4E for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
TMS320C6748BZWTD4E Price & Stock
Texas Instruments TMS320C6748BZWTD4E pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | TMS320C6748BZWTD4E | 33,491 | 199.51 | 199.51 | 191.53 | 183.56 | 183.56 | 2020-03-12T08:51:50Z |
| LTL Group | 4530723 | 182 | - | - | - | - | - | 2020-03-13T01:11:39Z |
| Quest | TMS320C6748BZWTD4E | 110 | 209.16 | 209.16 | 185.03 | 185.03 | 185.03 | 2020-03-12T10:11:39Z |
| Bison Technologies | TMS320C6748BZWTD4E-271213-TI | 954 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T12:09:47Z |
| OMO Electronics | 373784 | 781 | - | 229.34 | 206.41 | 206.41 | 206.41 | 2020-03-03T13:00:25Z |
| Dana Microsystems | TMS320C6748BZWTD4E | 8,334 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T20:03:08Z |
| Nexxon | TMS320C6748BZWTD4E | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | TMS320C6748BZWTD4E | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | TMS320C6748BZWTD4E | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for TMS320C6748BZWTD4E due to regional differences or acquisition. TMS320C6748BZWTD4E may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- TMS320C6748BZWTD4E Texas Instruments
- TMS320C6748BZWTD4E Texas Instruments
- Texas Instruments TMS320C6748BZWTD4E - DSPs
- TMS320C6748BZWTD4E
- TMS320C6748BZWTD4E Texas Instruments - Datasheet ...
- TMS320C6748 Fixed- and Floating-Point DSP datasheet ( ...
- TMS320C6748BZWTD4E footprint & symbol by Texas Instruments
- TMS320C6748BZWTD4E - Texas Instruments - Integrated Circuits
- TMS320C6748BZWTD4E Datasheet(PDF) - Texas ...
- Part #TMS320C6748BZWTD4E - Integrated Circuits - MilSpec