- Mfr. #:
- TNY263PN
- Description:
- AC/DC Converters 4.7W 85-265 VAC 7.5W/230 VAC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Tradename: | TinySwitch |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Series: | TNY263 |
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Brand: | Power Integrations |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Package / Case: | DIP-8 |
| Product Type: | AC/DC Converters |
| Product Category: | AC/DC Converters |
| Input / Supply Voltage - Min: | 85 VAC |
| Duty Cycle - Max: | 68 % |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| Output Voltage: | 5.8 V |
| Input / Supply Voltage - Max: | 265 VAC |
| Operating Supply Current: | 200 uA |
| Switching Frequency: | 132 kHz |
| Unit Weight: | 0.080001 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
The price and lead time for TNY263PN depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
TNY263PN Price & Stock
Power Integrations TNY263PN pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RS Components | 1465634 | 550 | - | - | 5.32 | 4.99 | 4.99 | 2019-12-10T15:22:52Z |
| Mouser | 869-TNY263PN | 700 | 12.33 | 9.91 | 7.55 | 5.27 | 4.92 | 2019-12-11T22:20:01Z |
| Digi-Key | 596-1045-5-ND | - | - | - | - | 4.97 | 4.97 | 2019-12-11T13:56:20Z |
| Avnet | TNY263PN | - | - | - | - | 4.74 | 4.34 | 2019-12-11T03:44:45Z |
| Schukat | TNY263P | 415 | - | 7.30 | 5.13 | 5.13 | 5.13 | 2019-12-10T08:14:27Z |
| Avnet Europe | TNY263PN | - | 7.91 | 6.73 | 5.54 | 5.54 | 5.54 | 2019-12-11T08:01:40Z |
| Dana Microsystems | TNY263PN | 10,973 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Abacus Technologies | TNY263PN | 107 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | TNY263PN | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Power Integrations has several brands around the world that may have alternate names for TNY263PN due to regional differences or acquisition. TNY263PN may also be known as the following names:
- POWER
- POWER INTEGRATION
- POWER INT
- POWER INTEGRATIONS INC
- PWR
- POW
- POWER INTEGRATI
- PII
- POWER INTEGR
- POWER INTE
- POWER INTEG
- POWER INTER
- POWER INTEGRA
- POWER INTERGRATIONS
- POWER INTERGRAT
- POWER INTEGRATION INC
- POWER INTERGRATION
- POWER INTEGRAT
- POWER INTEGRATIONS (VA)
- POWER INTEGRATIONS;POWER INTEGRATIONS;
- POWER INTEGRATED
- TOTAL POWER INTERNATIONAL INC
- POWER INTEGRATIONS INTERNATIONAL LTD
- 3494 POWER INTEG
- Power Intergration Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- TNY263PN Power Integrations
- TNY263PN Datasheet(PDF) - Power Integrations, Inc.
- TNY263PN Power Integrations | Integrated Circuits (ICs)
- TNY263PN | Power Integrations, Inc.
- TNY263PN Datasheet, Equivalent, Off-line Switcher.
- DataSheet TNY263PN
- TNY263PN Power Integrations - Voltage Regulators
- TNY263PN Power Integrations - Datasheet PDF & ...
- TNY263PN DataSheet & Equivalents - Power Integrations, Inc.