- Mfr. #:
- TPS2592AADRCT
- Description:
- Hot Swap Voltage Controllers 12V eFuse w/ Integr Blocking FET Driver
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Package / Case: | VSON-10 |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Series: | TPS2592AA |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Product: | PCI Power Management |
| Product Type: | Hot Swap Voltage Controllers |
| Product Category: | Hot Swap Voltage Controllers |
| Operating Supply Current: | 420 uA |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 13.8 V |
| Input / Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Factory Pack Quantity: | 250 |
| Current Limit: | 2 A to 5 A |
| Supply Voltage - Max: | 13.8 V |
| Input / Supply Voltage - Max: | 13.8 V |
| Description/Function: | 12 V efuse with integrated blocking FET driver |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Unit Weight: | 0.001386 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: TPS2592AADRCT is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy TPS2592AADRCT,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
TPS2592AADRCT Price & Stock
Texas Instruments TPS2592AADRCT pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-36400-1-ND | 150 | 18.37 | 16.54 | 12.48 | 12.48 | 12.48 | 2019-12-29T13:55:53Z |
| Digi-Key | 296-36400-6-ND | 150 | 18.37 | 16.54 | 12.48 | 12.48 | 12.48 | 2019-12-29T13:55:53Z |
| Digi-Key | 296-36400-2-ND | - | - | - | - | 10.30 | 8.18 | 2019-12-29T13:55:53Z |
| Mouser | 595-TPS2592AADRCT | 487 | 17.83 | 15.18 | 12.07 | 8.72 | 7.58 | 2019-12-27T10:53:44Z |
| Arrow Electronics | TPS2592AADRCT | 278 | 16.95 | 14.77 | 12.10 | 11.98 | 11.98 | 2019-12-27T10:53:44Z |
| Verical | TPS2592AADRCT | 278 | - | 14.77 | 12.10 | 11.98 | 11.98 | 2019-12-27T10:53:44Z |
| Avnet | TPS2592AADRCT | - | - | - | - | 12.57 | 11.60 | 2019-12-28T02:45:56Z |
| Farnell | 2347014 | 31 | 15.75 | 15.75 | 14.63 | 14.63 | 14.63 | 2019-12-28T02:58:29Z |
| Avnet Europe | TPS2592AADRCT | - | - | - | - | 11.09 | 9.83 | 2019-12-30T07:53:07Z |
| LTL Group | 5476538 | 250 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T02:28:42Z |
| Quest | TPS2592AADRCT | 453 | 16.35 | 13.63 | 8.18 | 6.81 | 6.81 | 2019-12-30T11:18:27Z |
| Classic Components | TPS2592AADRCT | 115 | - | - | - | - | - | 2019-12-24T18:41:18Z |
| North Star Micro | TPS2592AADRCT | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | TPS2592AADRCT | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for TPS2592AADRCT due to regional differences or acquisition. TPS2592AADRCT may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- TPS2592AADRCT Texas Instruments
- TPS2592AADRCT Texas Instruments - Digikey
- TPS2592AA data sheet, product information and supportTPS2592Ax 12-V eFuse with Over Voltage Protection and ...
- Texas Instruments TPS2592AADRCT Hot Swap Controllers
- Texas Instruments TPS2592AADRCT - C3662921
- 1610 products
- tps2592aadrct - Datasheet PDF & Technical Specs
- Jan 29, 2023
- TPS2592AADRCT Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- TPS2592AADRCT footprint & symbol by Texas Instruments
- Texas Instruments TPS2592AADRCT