- Mfr. #:
- TPS40195RGYTG4
- Description:
- Switching Controllers 4.5V-20V Buck Cntrlr
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Package / Case: | VQFN-16 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Development Kit: | TPS40195EVM-001 |
| Series: | TPS40195 |
| Type: | Synchronous Buck Controller |
| Product Category: | Switching Controllers |
| Product Type: | Switching Controllers |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Input Voltage: | 4.5 V to 20 V |
| Operating Supply Current: | 4 mA |
| Factory Pack Quantity: | 250 |
| Output Current: | 15 A |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Output Voltage: | 0.591 V to 17 V |
| Unit Weight: | 0.001312 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Request a quote TPS40195RGYTG4 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of TPS40195RGYTG4 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
TPS40195RGYTG4 Price & Stock
Texas Instruments TPS40195RGYTG4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | TPS40195RGYTG4-ND | - | - | - | - | 11.65 | 11.65 | 2019-12-19T13:57:30Z |
| Avnet | TPS40195RGYTG4 | - | - | - | - | 9.63 | 9.37 | 2019-12-20T03:00:15Z |
| LTL Group | 5477744 | 147 | - | - | - | - | - | 2019-12-20T06:32:56Z |
| GreenTree Electronics | TPS40195RGYTG4 | 5,211 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Dana Microsystems | TPS40195RGYTG4 | 772 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T03:40:52Z |
| C Plus Electronics | TPS40195RGYTG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | TPS40195RGYTG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | TPS40195RGYTG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for TPS40195RGYTG4 due to regional differences or acquisition. TPS40195RGYTG4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- TPS40195RGYTG4 Texas Instruments
- TPS40195RGYTG4 Texas Instruments
- TPS40195 4.5-V to 20-V Synchronous Buck Controller With ...
- Texas Instruments TPS40195RGYTG4
- 4.5V~20V TPS40195 16-VFQFN Exposed Pad DC ...
- TPS40195RGYTG4 Datasheet Texas Instruments, Download PDF
- Tps40195rgytg4 Qfn-16 Ics Thermistor Kits Computer ChipsBuy 16-vfqfn Tps40195rgytg4,Integrated Circuit Pmic ...
- 1PCS TPS40195RGYTG4 high quality new original