- Mfr. #:
- TPS62204DBVR
- Description:
- Switching Voltage Regulators 1.6V Out Hi-Eff Step-Down Converter
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Product: | Voltage Regulators |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Series: | TPS62204 |
| Product Category: | Switching Voltage Regulators |
| Product Type: | Switching Voltage Regulators |
| Package / Case: | SOT-23-5 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Type: | DC/DC Converter |
| Topology: | Buck |
| Input Voltage MAX: | 6 V |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Output Current: | 300 mA |
| Input Voltage: | 2.5 V to 6 V |
| Input Voltage MIN: | 2.5 V |
| Operating Supply Current: | 15 uA |
| Output Voltage: | 1.6 V |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Switching Frequency: | 1 MHz |
| Unit Weight: | 0.000222 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Part No. TPS62204DBVR is now available at OMO. Request a quote of TPS62204DBVR please use the request quote or email us a RFQ.
TPS62204DBVR Price & Stock
Texas Instruments TPS62204DBVR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Texas Instruments | TPS62204DBVR | 4,000 | 5.66 | 5.66 | 4.89 | 2.52 | 2.52 | 2020-02-29T02:03:26Z |
| Mouser | 595-TPS62204DBVR | 2,153 | 8.32 | 7.06 | 5.43 | 3.79 | 3.36 | 2020-02-28T22:21:34Z |
| Verical | TPS62204DBVR | 9,000 | - | - | - | - | 4.30 | 2020-02-28T17:56:10Z |
| Digi-Key | TPS62204DBVR-ND | - | - | - | - | - | 3.36 | 2020-02-28T14:11:08Z |
| Avnet | TPS62204DBVR | - | - | - | - | - | 3.58 | 2020-02-29T04:03:43Z |
| Avnet Europe | TPS62204DBVR | - | - | - | - | - | 6.15 | 2020-02-29T08:48:13Z |
| LTL Group | 5479849 | 169 | - | - | - | - | - | 2020-02-27T02:07:08Z |
| Ameya360 | TPS62204DBVR | - | - | - | - | - | - | 2020-02-28T06:24:20Z |
| Bison Technologies | TPS62204DBVR-135387-TEXAS INSTRUMENTS | 1,428 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T12:09:47Z |
| Sierra IC | TPS62204DBVR | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | TPS62204DBVR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for TPS62204DBVR due to regional differences or acquisition. TPS62204DBVR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- TPS62204DBVR Texas Instruments
- TPS62204DBVR Texas Instruments - Digikey
- TPS62204 | Buy TI Parts | TI.com
- TPS62204DBVR Texas Instruments - Datasheet PDF & ...
- TPS62204DBVR - Texas Instruments | X-ON Electronics
- TPS62204DBVR PMIC | 2.5V Tape & Reel (TR) SC-74A, SOT- ...
- Free shipping TPS62204DBVRG4 1.6V SOT23 5 ...Sot23-5 Tps79933ddcr Tps62240ddcr Tps62204dbvr ...
- Tps62204dbvr [advantage Inventory] Digital-to-analog Converter ...Tps62204dbvr Electronic Parts Store Components Ic Chips & ...