- Mfr. #:
- TPS62321YEDT
- Description:
- Switching Voltage Regulators 1.5V 500-mA 3-MHz Step-Down Converter
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product: | Voltage Regulators |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Series: | TPS62321 |
| Product Category: | Switching Voltage Regulators |
| Product Type: | Switching Voltage Regulators |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| RoHS: | N |
| Package / Case: | DSBGA-8 |
| Type: | Buck Regulator |
| Topology: | Buck |
| Operating Supply Current: | 86 uA |
| Input Voltage MAX: | 6 V |
| Output Current: | 500 mA |
| Switching Frequency: | 3 MHz |
| Factory Pack Quantity: | 250 |
| Input Voltage: | 2.7 V to 6 V |
| Input Voltage MIN: | 2.7 V |
| Output Voltage: | 1.5 V |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Unit Weight: | 0.000081 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Load Regulation: | - 0.001 %/mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
parts# TPS62321YEDT is available at OMO Electronic, see description of TPS62321YEDT as below .
use the request quote form to request TPS62321YEDT price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for TPS62321YEDT depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
TPS62321YEDT Price & Stock
Texas Instruments TPS62321YEDT pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | TPS62321YEDT | 2,500 | 12.82 | 12.82 | 12.59 | 12.28 | 12.28 | 2020-02-19T10:02:51Z |
| Avnet Europe | TPS62321YEDT | - | - | - | - | - | - | 2020-02-19T08:25:46Z |
| LTL Group | 5480033 | 189 | - | - | - | - | - | 2020-02-19T03:29:56Z |
| Dana Microsystems | TPS62321YEDT | 1,955 | - | - | - | - | - | 2020-02-16T00:37:38Z |
| C Plus Electronics | TPS62321YEDT | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | TPS62321YEDT | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | TPS62321YEDT | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for TPS62321YEDT due to regional differences or acquisition. TPS62321YEDT may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- TPS62321YEDT Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs)
- Part TPS62321YEDT
- TPS62321YEDT Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs)
- Texas Instruments TPS62321YEDT
- TPS62321 from Texas Instruments
- Tps62321yedt 8-dsbga (1.8x1.8) Ics Force Sensors CodecsTps62321yedt 8-dsbga (1.8x1.8) Ics Reed Relays Frequency ...
- TPS62300, TPS62301, TPS62302 TPS62303, TPS62304, ...
- TPS62321YEDT - Stok ada.Pengedar Micro-Semiconductor.com ...