- Mfr. #:
- TPS65014RGZR
- Description:
- Battery Management Li-Ion Powered Systems
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Package / Case: | VQFN-48 |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Series: | TPS65014 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Type: | Linear Charge Management |
| Battery Type: | Li-Ion, Li-Polymer |
| Product Type: | Battery Management |
| Product Category: | Battery Management |
| Length: | 7 mm |
| Width: | 7 mm |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 6.5 V |
| Output Voltage: | 4.2 V |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Output Current: | 1000 mA |
| Height: | 0.9 mm |
| Unit Weight: | 0.004938 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
The price and lead time for TPS65014RGZR depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
TPS65014RGZR Price & Stock
Texas Instruments TPS65014RGZR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | TPS65014RGZR | 42,500 | 22.75 | 22.75 | 22.34 | 21.85 | 21.85 | 2020-02-02T09:52:30Z |
| Avnet Europe | TPS65014RGZR | - | - | - | - | - | - | 2020-02-02T09:04:31Z |
| LTL Group | 5480317 | 153 | - | - | - | - | - | 2020-01-31T03:27:32Z |
| TransparentC | TPS65014RGZR | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | TPS65014RGZR | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | TPS65014RGZR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for TPS65014RGZR due to regional differences or acquisition. TPS65014RGZR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- TPS65014 data sheet, product information and support | TI ...TPS65014 | Buy TI Parts | TI.com
- TPS65014RGZT Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs)
- Bare Die Product Detail: TPS65014
- TPS65014 Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- Part TPS65014RGZT
- TPS65014 Datasheet, Equivalent, Battery-Management IC.
- 1 piece New TI TPS65014RGZR TPS65014 TPS 65014 ...
- TPS65014 Datasheet - POWER AND BATTERY MANAGEMENT ...