- Mfr. #:
- TPS7330QD
- Description:
- LDO Voltage Regulators Low-Dropout Voltage Regulator
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Series: | TPS7330 |
| Package / Case: | SOIC-8 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Polarity: | Positive |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Product Category: | LDO Voltage Regulators |
| Product Type: | LDO Voltage Regulators |
| Output Type: | Fixed |
| Factory Pack Quantity: | 75 |
| Dropout Voltage - Max: | 7 mV at 10 mA |
| Load Regulation: | 60 mV |
| Output Current: | 500 mA |
| Length: | 4.9 mm |
| Operating Supply Current: | 340 uA |
| Ib - Input Bias Current: | 340 uA |
| Width: | 3.91 mm |
| Input Voltage MIN: | 3.5 V |
| Output Voltage: | 3 V |
| Dropout Voltage: | 270 mV |
| Line Regulation: | 23 mV |
| Voltage Regulation Accuracy: | 2 % |
| Input Voltage MAX: | 10 V |
| Height: | 1.58 mm |
| Reference Voltage: | 1.27 V |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Pd - Power Dissipation: | 0.725 W |
| Unit Weight: | 0.002677 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Part No. TPS7330QD is now available at OMO. Request a quote of TPS7330QD please use the request quote or email us a RFQ.
TPS7330QD Price & Stock
Texas Instruments TPS7330QD pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | TPS7330QD | 4,171 | 11.80 | 11.80 | 11.59 | 11.31 | 11.31 | 2020-02-15T09:55:11Z |
| Digi-Key | 296-2662-5-ND | - | - | - | - | 17.83 | 17.83 | 2020-02-14T18:00:26Z |
| Avnet | TPS7330QD | - | - | - | - | 13.74 | 12.92 | 2020-02-15T01:29:31Z |
| Avnet Europe | TPS7330QD | - | - | - | 18.23 | 14.22 | 14.22 | 2020-02-16T08:13:38Z |
| LTL Group | 5481823 | 151 | - | - | - | - | - | 2020-02-17T05:43:47Z |
| Dana Microsystems | TPS7330QD | 26 | - | - | - | - | - | 2020-02-16T00:37:38Z |
| TransparentC | TPS7330QD | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | TPS7330QD | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | TPS7330QD | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for TPS7330QD due to regional differences or acquisition. TPS7330QD may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- TPS7330QD Texas Instruments
- TPS7330QD Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs)
- TPS73 | Buy TI Parts | TI.comLow-Dropout Voltage Regulators With Integrated Delayed ...
- Texas Instruments TPS7330QD Linear Regulators
- TPS7330QD Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- TPS7330QD IC chip | 3V 8 Terminals 1 Regulators PMIC
- TPS7330QD datasheet - ti TPS7330, Low-dropout (LDO) ...
- 7330Q TPS7330QD absolutely genuine original store ...