- Mfr. #:
- TPS76850QD
- Description:
- LDO Voltage Regulators Micropower LDO Reg
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Series: | TPS76850 |
| Package / Case: | SOIC-8 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Polarity: | Positive |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Product Category: | LDO Voltage Regulators |
| Product Type: | LDO Voltage Regulators |
| Output Type: | Fixed |
| Ib - Input Bias Current: | 85 uA |
| Operating Supply Current: | 80 uA |
| Factory Pack Quantity: | 75 |
| Output Voltage: | 5 V |
| Length: | 4.9 mm |
| Width: | 3.91 mm |
| Load Regulation: | 3 mV |
| Dropout Voltage: | 230 mV |
| Input Voltage MIN: | 2.7 V |
| Voltage Regulation Accuracy: | 2 % |
| Quiescent Current: | 125 uA |
| Input Voltage MAX: | 10 V |
| Height: | 1.58 mm |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Output Current: | 1 A |
| Pd - Power Dissipation: | 0.90415 W |
| Line Regulation: | 0.01 % / V |
| Unit Weight: | 0.002677 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
TPS76850QD is available at OMO Electronic.We can offer TPS76850QD for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
TPS76850QD Price & Stock
Texas Instruments TPS76850QD pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-2751-5-ND | 122 | 23.06 | 20.72 | 16.11 | 11.58 | 10.80 | 2020-02-10T22:58:40Z |
| Rochester Electronics | TPS76850QD | 385 | 10.66 | 10.66 | 10.45 | 10.24 | 10.24 | 2020-02-11T09:51:19Z |
| Texas Instruments | TPS76850QD | 10,431 | 20.97 | 18.88 | 15.39 | 9.89 | 9.89 | 2020-02-11T02:03:29Z |
| Mouser | 595-TPS76850QD | 237 | 23.06 | 20.76 | 16.93 | 12.19 | 12.19 | 2020-02-11T00:53:36Z |
| Verical | TPS76850QD | 146 | - | 19.88 | 15.96 | 11.46 | 11.46 | 2020-02-10T17:58:37Z |
| Arrow Electronics | TPS76850QD | 146 | 22.06 | 19.88 | 15.96 | 11.46 | 11.46 | 2020-02-08T15:44:56Z |
| Avnet | TPS76850QD | - | - | - | - | 12.42 | 11.67 | 2020-02-11T05:03:46Z |
| Avnet Europe | TPS76850QD | - | - | - | 16.50 | 12.87 | 12.87 | 2020-02-11T08:29:34Z |
| LTL Group | 5482630 | 4,034 | - | - | - | - | - | 2020-02-11T03:33:15Z |
| Dana Microsystems | TPS76850QD | 448 | - | - | - | - | - | 2020-02-01T16:08:41Z |
| Classic Components | TPS76850QD | 821 | - | - | - | - | - | 2020-02-11T00:37:13Z |
| Abacus Technologies | TPS76850QD | 2,171 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Nexxon | TPS76850QD | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | TPS76850QD | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | TPS76850QD | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | TPS76850QD | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for TPS76850QD due to regional differences or acquisition. TPS76850QD may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- TPS768 | Buy TI Parts | TI.com
- TPS76850QD Texas Instruments
- TPS76850QD Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs)
- Part TPS76850QD
- Texas Instruments TPS76850QD - Voltage Regulators
- TPS76850QD Datasheet(PDF) - Texas InstrumentsTPS76850QD Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- 1PCS TPS76850QD FAST TRANSIENT RESPONSE,1A ...
- TPS76850QD footprint & symbol by Texas Instruments
- TPS76850QD TPS7685 linear regulator SOP 8 XSDKJ