1.5SMC56CA - Bourns
Mfr. #:
1.5SMC56CA
Description:
TVS Diodes / ESD Suppressors 56V 1500W BiDir
Specifications
RoHS: Y
Product Category: TVS Diodes / ESD Suppressors
Subcategory: TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Product Type: TVS Diodes
Termination Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Package / Case: DO-214AB-2 (SMC)
Manufacturer: Bourns
Brand: Bourns
Polarity: Bidirectional
Breakdown Voltage: 56 V
Working Voltage: 47.8 V
Factory Pack Quantity: 3000
Series: 1.5SMC
Unit Weight: 0.007443 oz
Minimum Operating Temperature: - 55 C
Vesd - Voltage ESD Air Gap: -
Vesd - Voltage ESD Contact: -
Maximum Operating Temperature: + 150 C
More Information
LED Lighting Solutions
Littelfuse TVS Diodes
Littelfuse TVS Diodes are used to protect semiconductor components from high-voltage transients. Their p-n junctions have a larger cross-sectional area than those of a normal diode, allowing them to conduct large currents to ground without sustaining damage. Littelfuse supplies TVS Diodes with peak power ratings from 200W to 30kW, and reverse standoff voltages from 5V to 600V. Littelfuse SMAJ, SMBJ, SMCJ, SMDJ, P6KE, and 1.5KE TVS devices are ideal for the protection of I/O Interfaces, Vcc bus and other vulnerable circuits used in telecom, computer, industrial, and consumer electronic applications.Learn More
1.5SMC Series Diodes
Bourns 1.5SMC Series Diodes are designed for surge and ESD protection applications in compact chip package DO-214AB (SMC) size format. The series offers a choice of 6.8V up to 550V Breakdown Voltages. Typical fast response times are less than 1.0 picosecond for unidirectional devices and less than 5.0 picoseconds for bidirectional devices from 0V to Minimum Breakdown Voltage.