1N5989B-TP - Micro Commercial Components (MCC)
Mfr. #:
1N5989B-TP
Description:
Zener Diodes 500mW 3.6Vz 15uA 1.0Vr 139mA 1.5V
Specifications
Product Category: Zener Diodes
Product Type: Zener Diodes
RoHS: Y
Mounting Style: Through Hole
Configuration: Single
Packaging: Reel
Brand: Micro Commercial Components (MCC)
Manufacturer: Micro Commercial Components (MCC)
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Package / Case: DO-35-2
Zz - Zener Impedance: 90 Ohms
Pd - Power Dissipation: 500 mW
Test Current: 5 mA
Voltage Tolerance: 5 %
Height: 4.2 mm
Vz - Zener Voltage: 3.6 V
Diameter: 2 mm
Zener Current: 15 uA
Ir - Reverse Current: 15 uA
Factory Pack Quantity: 10000
If - Forward Current: 100 mA
Vf - Forward Voltage: 1.5 V