- Mfr. #:
- 1N938B
- Description:
- Zener Diodes OTC Temperature Compensated Zeners
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category: | Zener Diodes |
|---|---|
| Product Type: | Zener Diodes |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Configuration: | Single |
| RoHS: | N |
| Brand: | Microchip / Microsemi |
| Manufacturer: | Microchip |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Package / Case: | DO-35-2 |
| Packaging: | Bulk |
| Vz - Zener Voltage: | 9 V |
| Zener Current: | 7.5 mA |
| Ir - Reverse Current: | 7.5 mA |
| Pd - Power Dissipation: | 500 mW |
| Voltage Tolerance: | 5 % |
| Length: | 4.57 mm |
| Zz - Zener Impedance: | 20 Ohms |
| Diameter: | 1.91 mm |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Unit Weight: | 0.001199 oz |
| Voltage Temperature Coefficient: | 0.001 %/C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Height: | - |
| Width: | - |
| Voltage Regulation Accuracy: | - |
| Vf - Forward Voltage: | - |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
Part No. 1N938B is now available at OMO. Request a quote of 1N938B please use the request quote or email us a RFQ.
1N938B Price & Stock
Microsemi 1N938B pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Arrow Electronics | 1N938B | 1,220 | 75.56 | 69.00 | 56.53 | 42.47 | 42.47 | 2019-12-21T16:01:14Z |
| Arrow Electronics | 1N938B | 9 | 70.13 | 64.55 | 54.01 | 41.64 | 41.64 | 2019-12-21T16:01:14Z |
| Digi-Key | 1N938B-ND | - | 79.04 | 71.41 | 56.46 | 44.84 | 44.84 | 2019-12-21T13:54:18Z |
| Verical | 1N938B | 1,220 | - | 69.00 | 56.53 | 42.47 | 42.47 | 2019-12-20T18:00:54Z |
| Classic Components | 1N938B | 3 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T00:47:00Z |
| North Star Micro | 1N938B | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Microsemi has several brands around the world that may have alternate names for 1N938B due to regional differences or acquisition. 1N938B may also be known as the following names:
- MSC
- APT
- NES
- BKC
- MICROSEMI CORP
- APD
- MICROSEM
- SEMI
- VARO
- SEMICON
- Microsemi Corporation
- SEN
- LMI
- DIGI
- MCS
- MICROS
- CDWR
- SCN
- CDKF
- ASP
- DAS
- SILICON GENERAL
- CCZL
- PPC
- JAN
AD5242BRUZ1M distributor
- 1N938B - Discrete Semiconductor Products
- 1N938B-1 Microchip Technology - Zener Diodes1N938B Microchip Technology
- 19 1N935 thru 1N938B and 1N935B-1 ...1N938B
- 1N938B: 500mW Temperature Compensated Zener Diode
- 1N938B Zener Diode 9V 500mW Through Hole DO-35 Qty ...Microsemi 1N938B-1 Zener Diode
- Microchip Technology 1N938B Zener
- 1N938B Datasheet(PDF) - Compensated Deuices ...