- Mfr. #:
- 1SMA5930 R2
- Description:
- Zener Diodes 1.5W,16V,5%,ZENER,SMA
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category: | Zener Diodes |
|---|---|
| Product Type: | Zener Diodes |
| RoHS: | Y |
| Manufacturer: | Taiwan Semiconductor |
| Brand: | Taiwan Semiconductor |
| Configuration: | Single |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Package / Case: | DO-214AC-2 |
| Zener Current: | 94 mA |
| Factory Pack Quantity: | 7500 |
| Ir - Reverse Current: | 500 nA |
| Voltage Tolerance: | 5 % |
| Length: | 4.6 mm |
| Test Current: | 23.4 mA |
| Width: | 2.83 mm |
| Height: | 2.5 mm |
| Series: | 1SMA |
| Vz - Zener Voltage: | 16 V |
| Zz - Zener Impedance: | 10 Ohms |
| Pd - Power Dissipation: | 1.5 W |
| Unit Weight: | 0.003739 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
Part No. 1SMA5930 R2 is now available at OMO. Request a quote of 1SMA5930 R2 please use the request quote or email us a RFQ.
1SMA5930 R2 Price & Stock
Taiwan Semiconductor 1SMA5930 R2 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 821-1SMA5930R2 | - | 3.52 | 2.53 | 1.49 | 0.626 | 0.436 | 2019-11-22T21:58:05Z |
| Chip 1 Exchange | 1SMA5930 R2 | 17,478 | - | - | - | - | - | 2019-11-19T09:43:30Z |
Alternate Names
Taiwan Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for 1SMA5930 R2 due to regional differences or acquisition. 1SMA5930 R2 may also be known as the following names:
- TSC
- TAIWAN SEMI
- TAIWAN
- TAIWAN SEM
- TAIWAN SEMICONDUCTOR MANF
- TAIWAN SEMICOND
- TAIW
- SEMICONDUCTO
- TAIWAN SEMICONDUCTOR CO LTD
- Taiwan Semiconductor Company
- Taiwan Semiconduct
- Taiwan Semiconductors
- Taiwan Semiconductor Co
- Taiwan Semiconductor(TSC)
- TWAN
- SEMICONDCTOR
- Won-Top Electronics
- TAIWAN SEMICONDUCTOR CORPORATION
- TAWIN SEMI
- TAIWAN SEMICONDUTOR (TSC)
- TAIWANSEMICONDUCTO
- TAIWAN SEMICONDUCTOR CORP
- TAIW-SEMIC
- Taiwan Semiconductor Europe GmbH
- TSMC
AD5242BRUZ1M distributor
- 1SMA5930 R2 Taiwan Semiconductor | Mouser New ZealandSearch results for: 1SMA5930 Zener Diodes
- 1SMA5926 - 1SMA5956
- 1SMA5926 thru 1SMA5956 - Taiwan Semiconductor
- 1SMA5930 R2 / Taiwan SemiconductorСерия стабилитронов 1SMA5930 - Taiwan Semiconductor
- 1SMA5930 Datasheet_PDF文件下载_芯片资料查询
- 1SMA5930 M2G - TSC (Taiwan Semiconductor)1SMA5930 M2G - TSC (Taiwan Semiconductor)