- Mfr. #:
- 2060.0043.11
- Description:
- Surface Mount Fuses OSU 125V 350mA
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product | Surface Mount Fuse |
|---|---|
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Manufacturer | Schurter Inc. |
| Series | OSU 125 |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Approvals | CCC, cULus |
| Packaging | Bulk |
| Fuse-Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Fuse-Size-Group | 7.4 mm x 3.1 mm |
| Length | 7.4 mm |
| Current-Rating | 350mA |
| Width | 3.1 mm |
| Height | 2.6 mm |
| Package-Case | 2-SMD, J-Lead |
| Voltage-Rating-DC | 125 VDC |
| Voltage-Rating-AC | 125 V |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 100A |
| Size-Dimension | 0.291" L x 0.122" W x 0.102" H (7.40mm x 3.10mm x 2.60mm) |
| MeltingI2t | 0.0076 |
| Unit-Weight | 0.003527 oz |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 85 C |
| Color | - |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
2060.0043.11 Price & Stock
Schurter 2060.0043.11 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Newark | 32C4885 | - | - | - | - | - | - | 2019-11-05T02:44:42Z |
| North Star Micro | 2060.0043.11 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Schurter has several brands around the world that may have alternate names for 2060.0043.11 due to regional differences or acquisition. 2060.0043.11 may also be known as the following names:
- Schurter Inc
- SCH
- SCHURT
- SHURTER
- SCHU
- SCT
- SHR
- MRS
- Schurter Electronic Components
- SCHWEITZER S
- SCHURTER GMB
- SCU
- SCHURTE
- Schurter Inc (VA)
- SCHURTER AG
- SCHURTER GMBH
- SCHURTER ELECTRONIC
- SCHURTER ELECTRONIC COMPO
- SCH - Schurter
- CEHESS SCHURTER
- Schurter Electronic Componets
AD5242BRUZ1M distributor
- 2060.0043.11 SCHURTER Inc. | Circuit Protection
- 2060.0043.11 Schurter | Distributors, Price Comparison, and ...
- 2060.0043.11 datasheet - Specifications: Current: 350mA ; Voltage
- 2060.0043.11 Schurter | Mouser Ecuador
- 2060.0043.11 Schurter Inc. - Circuit Protection
- 5ET 1-R0PAL4100X Littelfuse Inc.
- Schurter 2060.0043.11 Hifadhi inapatikana kutoka ...
- JCK-6R Eaton | HongDa Electronics