24LC025-I/ST - Microchip Technology
Mfr. #:
24LC025-I/ST
Description:
EEPROM 256x8
Specifications
RoHS: Y
Packaging: Tube
Package / Case: TSSOP-8
Interface Type: Serial, 2-Wire, I2C
Mounting Style: SMD/SMT
Brand: Microchip Technology
Manufacturer: Microchip
Subcategory: Memory & Data Storage
Product Category: EEPROM
Product Type: EEPROM
Access Time: 900 ns
Supply Voltage - Max: 5.5 V
Supply Current - Max: 5 mA
Maximum Clock Frequency: 400 kHz
Width: 4.4 mm
Length: 3 mm
Operating Supply Current: 3 mA
Organization: 256 x 8
Series: 24LC025
Data Retention: 200 Year
Operating Supply Voltage: 2.5 V, 5.5 V
Programming Voltage: 2.5 V to 5.5 V
Supply Voltage - Min: 2.5 V
Memory Size: 2 kbit
Factory Pack Quantity: 100
Height: 1 mm