25LC080-I/P - Microchip Technology
Mfr. #:
25LC080-I/P
Description:
EEPROM 1kx8 - 2.5V
Specifications
RoHS: Y
Packaging: Tube
Mounting Style: Through Hole
Interface Type: Serial, 4-Wire, SDI, SPI
Package / Case: PDIP-8
Brand: Microchip Technology
Manufacturer: Microchip
Subcategory: Memory & Data Storage
Product Type: EEPROM
Product Category: EEPROM
Length: 9.27 mm
Memory Size: 8 kbit
Factory Pack Quantity: 60
Width: 6.35 mm
Supply Voltage - Max: 5.5 V
Operating Supply Current: 5 mA
Supply Current - Max: 5 mA
Height: 3.3 mm
Programming Voltage: 3.3 V, 5 V
Access Time: 230 ns
Data Retention: 200 Year
Operating Supply Voltage: 2.5 V, 5.5 V
Supply Voltage - Min: 2.5 V
Maximum Clock Frequency: 2 MHz