- Mfr. #:
- 25LET
- Description:
- Specialty Fuses 25Arms British Style
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator Style: | Without Indicator |
|---|---|
| Mounting Style: | Stud |
| Product: | Specialty Fuses |
| Product Category: | Specialty Fuses |
| RoHS: | N |
| Series: | LET |
| Product Type: | High Speed Semiconductor Fuse |
| Type: | High Speed Fuse |
| Subcategory: | Fuses |
| Fuse Type: | Fast Blow |
| Manufacturer: | Eaton |
| Body Style: | Cartridge Blade Fuses |
| Brand: | Bussmann / Eaton |
| Packaging: | Bulk |
| Termination Style: | Bolt Down |
| Fuse Size / Group: | BS88 |
| Length: | 56 mm |
| Diameter: | 26.2 mm |
| Current Rating: | 25 A |
| Voltage Rating AC: | 240 VAC |
| Interrupt Rating: | 200 kA |
| Voltage Rating DC: | 150 VDC |
| Factory Pack Quantity: | 10 |
| Unit Weight: | 1.128767 oz |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: 25LET is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy 25LET,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
25LET Price & Stock
Cooper Bussmann 25LET pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 283-3234-ND | 2 | 423.92 | 381.53 | 296.74 | 275.55 | 275.55 | 2020-01-05T13:46:59Z |
| RS Components | 1568793 | 153 | 406.46 | 406.46 | 377.00 | 375.74 | 375.74 | 2020-01-05T18:30:04Z |
| Onlinecomponents.com | 25LET | 38 | 353.29 | 283.36 | 271.72 | 271.72 | 271.72 | 2019-12-24T15:19:22Z |
| Mouser | 504-25LET | 20 | 423.92 | 381.50 | 296.73 | 264.97 | 264.97 | 2019-12-24T15:19:23Z |
| element14 APAC | 1202317 | 32 | 49.64 | 49.64 | 49.64 | 49.64 | 49.64 | 2020-01-04T15:02:59Z |
| Arrow Electronics | 25LET | 9 | 416.84 | 291.96 | 291.96 | 291.96 | 291.96 | 2020-01-05T14:46:09Z |
| Verical | 25LET | 9 | 416.84 | 291.96 | 291.96 | 291.96 | 291.96 | 2020-01-05T17:57:32Z |
| Verical | 25LET | 36 | 380.33 | 305.06 | 305.06 | 305.06 | 305.06 | 2020-01-05T17:57:32Z |
| Electro Sonic | 25LET | 38 | 363.89 | 291.86 | 279.88 | 279.88 | 279.88 | 2020-01-05T09:25:45Z |
| Master Electronics | 25LET | 38 | 353.29 | 283.36 | 271.72 | 271.72 | 271.72 | 2020-01-05T10:30:26Z |
| Omnical | 223523204 | Yes | - | 40.17 | 40.17 | 40.17 | 40.17 | 2020-01-05T00:59:23Z |
| Sager Electronics | 25LET | - | - | 294.36 | 264.97 | 264.97 | 264.97 | 2020-01-04T13:35:13Z |
| Avnet | 25LET | - | - | 302.80 | 269.33 | 269.33 | 269.33 | 2020-01-04T03:43:12Z |
| Farnell | 1202317 | 34 | 82.96 | 75.12 | 61.44 | 61.44 | 61.44 | 2020-01-04T02:50:29Z |
| Newark | 98K8437 | 27 | 87.00 | 74.74 | 60.88 | 60.88 | 60.88 | 2019-12-24T15:19:23Z |
| Newark | 30AC4067 | - | 278.90 | 278.90 | 255.42 | 255.42 | 255.42 | 2019-12-24T15:19:23Z |
| Allied Electronics & Automation | 70425840 | 10 | 84.49 | 72.58 | 59.14 | 59.14 | 59.14 | 2020-01-05T11:40:34Z |
| Relay Specialties | 25LET | - | - | - | - | - | - | 2020-01-03T22:19:28Z |
| TME | 25LET | - | 104.91 | 82.12 | 73.02 | 73.02 | 73.02 | 2020-01-05T10:32:02Z |
| Dana Microsystems | 25LET | 516 | - | - | - | - | - | 2020-01-05T04:44:34Z |
| Abacus Technologies | 25LET | 46 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Summit Electronics | 25LET | Contact | - | - | - | - | - | 2018-03-06T19:04:05Z |
| Sierra IC | 25LET | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | 25LET | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Cooper Bussmann has several brands around the world that may have alternate names for 25LET due to regional differences or acquisition. 25LET may also be known as the following names:
- BUSSMANN
- COOPER BUSSMAN
- BUSSMAN
- BUSS
- BUSSMANN/COOPER
- BUS
- COOPER BUSS
- BUSS FUSES
- BUSSMA
- Eaton Bussmann
- MAGNUM/COOPER BUSSMANN
- COOPER BUSSMANN INC
- BUSSMN
- BUSSMANN DIVISION
- EDISON
- BUSS FUSE
- BUSSMANN BY EATON
- BUSSMAN FUSES
- BUSSMANN / EATON
- COOPER Bussm
- BUSSMANN COOPER BUSS
- EATON BUSSMANN SERIES
- Eaton / Cooper Bussmann
- CTR
- Cooper Bussmann Electronics
AD5242BRUZ1M distributor
- 25LET | Eaton Bussmann series high speed British ...
- 25LET BUSSMANN - Fuse: fuse | 25A; 240VAC - TME.eu.
- 25LET Bussmann / Eaton
- Cooper Bussmann 25LET AC Fuse, 25 Amp, 240V, BS88
- Bussmann by Eaton - 25LET - Fast acting FF HRC power ...
- Bussmann,25A,LET,Semiconductor,240V,25 Amp
- Image CarouselPrice InsightsDescription
- $35.33$38.39$19.38$119.00$82.42 It has a current rating of 25 Amps and a voltage rating of 140 VDC. Fuse can withstand interrupts up to 200 kilo-Amps. It measures 56 mm x 12.7 mm. High-speed fuse has pre-arc time of 18 seconds and a power loss of 4 Watts. It has a clearing time of 120 seconds at 120 Volts and 250 seconds at 240 Volts. Semiconductor fuse is UL listed.… MORE
- 25LET Cooper Bussmann - Fuses - Distributors, Price ...
- 25LET - Eaton Bussmann - FUSE, HRC, HIGH SPEED
- Eaton Bussmann Series 25LET
- 25LET
- Comparing(1)