- Mfr. #:
- 26PC05SMT
- Description:
- Board Mount Pressure Sensors 0 to 5Psi Diff. Gauge 4-PinSMT
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Operating-Pressure | ±5 PSI (±34.47 kPa) |
|---|---|
| Maximum-Pressure | ±20 PSI (±137.9 kPa) |
| Accuracy | ±1.5% |
| Output-Type | Wheatstone Bridge |
| Packaging | Tube |
| Port-Style | Threaded |
| Features | Temperature Compensated |
| Termination-Style | Surface Mount |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Package-Case | SMD/SMT |
| Product Category | Pressure Sensors, Transducers |
| Port-Size | Male - 0.07" (1.88mm) Tube |
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Port-Type | Dual Radial Barbless |
| Pressure-Type | Compound |
| Series | 26PC SMT |
| Voltage-Supply | 2.5 V ~ 16 V |
| Supply-Voltage-Max | 16 VDC |
| Operating-Supply-Voltage | 10 V |
| Output | 0 mV ~ 50 mV (10V) |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Supplier-Device-Package | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 85 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of 26PC05SMT at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
26PC05SMT Price & Stock
Honeywell 26PC05SMT pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Onlinecomponents.com | 26PC05SMT | 4,212 | 314.78 | 299.03 | 269.86 | 188.90 | 161.92 | 2019-12-12T07:57:52Z |
| Sager Electronics | 26PC05SMT | 185 | - | - | 276.33 | 276.33 | 276.33 | 2019-12-13T15:25:21Z |
| Digi-Key | 480-2507-5-ND | - | 295.21 | 277.87 | 252.61 | 252.61 | 252.61 | 2019-12-12T13:48:06Z |
| TTI | 26PC05SMT | 131 | 301.84 | 287.80 | 263.62 | 195.53 | 195.53 | 2019-12-13T08:17:28Z |
| Verical | 26PC05SMT | 15 | - | 173.59 | 173.59 | 173.59 | 173.59 | 2019-12-12T17:51:32Z |
| Verical | 26PC05SMT | 184 | - | 315.63 | 299.87 | 299.87 | 299.87 | 2019-12-12T17:51:32Z |
| Electro Sonic | 26PC05SMT | 4,212 | 324.23 | 308.00 | 277.96 | 194.57 | 166.77 | 2019-12-13T09:20:42Z |
| Master Electronics | 26PC05SMT | 4,212 | 314.78 | 299.03 | 269.86 | 188.90 | 161.92 | 2019-12-13T10:08:47Z |
| Mouser | 785-26PC05SMT | - | 382.01 | 316.97 | 278.44 | 263.07 | 263.07 | 2019-12-12T07:57:52Z |
| Newark | 05M2721 | 15 | 192.88 | 192.88 | 192.88 | 192.88 | 192.88 | 2019-12-09T12:34:14Z |
| TME | 26PC05SMT | - | - | - | 277.45 | 277.45 | 277.45 | 2019-12-13T11:32:07Z |
| Allied Electronics & Automation | 70118544 | - | - | - | 332.02 | 332.02 | 332.02 | 2019-12-13T11:48:39Z |
| Abacus Technologies | 26PC05SMT | 847 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | 26PC05SMT | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | 26PC05SMT | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Honeywell has several brands around the world that may have alternate names for 26PC05SMT due to regional differences or acquisition. 26PC05SMT may also be known as the following names:
- HONEY
- HONEYWEL
- HON
- HONEYW
- Honeywell Sensing and Control
- HONEYWELL INTERNATIONAL INC
- HONEYWELL SENSING & CONTROL
- HONEYWELL S&C
- HONE
- HONEYWELL SENSING
- HONEYWE
- HNY
- Honeywell Microelectronics & Precision Sensors
- HONEYWELL INC
- MICRO SWITCH/HONEYWELL
- Honeywell International
- HNYWEL
- Honeywell SSEC
- Honeywell/Microswitch
- HONEYWELL INTERNATIO
- HONEYWELL ELECTROCORP
- HONEYWELL SENSING & CONTROLS
- HONEYWELL SENSOTEC
- HONEYWELL PTE LTD
- HONEYWELL M&PS
AD5242BRUZ1M distributor
- 26PC05SMT Honeywell Sensing and Productivity Solutions
- 26PC05SMT Honeywell
- Honeywell 26PC05SMT Board Mount Pressure Sensors
- 26PC05SMT Honeywell - Pressure Sensors - Distributors, ...
- 26PC05SMT - Honeywell - Pressure Sensor, Medical, 5 psi
- 26PC05SMT - Honeywell - Pressure Sensors
- 26PC05SMT HONEYWELL - Sensor: pressure | 0÷5psi
- 26PC05SMT Honeywell - Datasheet PDF & Technical Specs
- Image CarouselPrice InsightsDescription
- $6.99 delivery·30-day returns·$58.19$9.99 delivery by Apr 10·$58.18$24.29$18.12 delivery·30-day returns·$66.30$9.99 delivery·Free $150+·$39.43ices intended for use with wet/wet differential sensing. Based on the long established reliability and accuracy of the single in-line package, the SMT version’s smaller configuration reduces the footprint area on the printed circuit board thereby reducing overall PCB size and cost.… MORE
- 26PC05SMT - Honeywell - Authorized Distributor
- 26PC05SMT