- Mfr. #:
- 2905491
- Description:
- Transistor Output Optocouplers ST-OV2 24DC/5 TERM
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Product Type: | Transistor Output Optocouplers |
| Product Category: | Transistor Output Optocouplers |
| Part # Aliases: | ST-OV2-_24DC/_24DC/5 STOV224DC24DC5 |
| Series: | ST-OV |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Subcategory: | Optocouplers |
| Output Type: | NPN Phototransistor |
| Tradename: | INTERFACE Relay |
| If - Forward Current: | 7 mA |
| Length: | 66.5 mm |
| Rise Time: | 50 us |
| Maximum Collector Current: | 5 A |
| Height: | 33 mm |
| Fall Time: | 200 us |
| Width: | 14.6 mm |
| Unit Weight: | 1.470219 oz |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 60 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: 2905491 is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy 2905491,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
2905491 Price & Stock
Phoenix Contact 2905491 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 277-5195-ND | 5 | 1448.21 | 1332.35 | 1230.99 | 1230.99 | 1230.99 | 2019-11-30T13:49:44Z |
| Airline Hydraulics | PHOENIX 2905491 | 17 | 1448.21 | 1448.21 | 1448.21 | 1448.21 | 1448.21 | 2019-10-15T19:14:49Z |
| Onlinecomponents.com | 2905491 | 3 | 1232.93 | 1154.89 | 1154.89 | 1154.89 | 1154.89 | 2019-11-11T17:54:26Z |
| Mouser | 651-2905491 | 3 | 1427.54 | 1239.98 | 1172.66 | 1024.39 | 1024.39 | 2019-11-11T17:54:26Z |
| Shortec Electronics | ST-OV2- 24DC/ 24DC/5 | 150 | - | - | - | - | - | 2019-11-28T09:59:37Z |
| LCOMP | 78037388334 | - | 1413.06 | 1413.06 | 1413.06 | 1413.06 | 1413.06 | 2019-11-29T12:06:33Z |
| Electro Sonic | 2905491 | 3 | 1269.92 | 1189.53 | 1189.53 | 1189.53 | 1189.53 | 2019-11-30T09:12:34Z |
| Master Electronics | 2905491 | 3 | 1232.93 | 1154.89 | 1154.89 | 1154.89 | 1154.89 | 2019-11-30T10:00:39Z |
| Omnical | 238027984 | Yes | 727.92 | 727.92 | 727.92 | 727.92 | 727.92 | 2019-12-01T01:50:53Z |
| Carlton-Bates | 78037388334 | - | 1413.06 | 1413.06 | 1413.06 | 1413.06 | 1413.06 | 2019-11-29T12:23:04Z |
| RS Components | 2508086409 | - | - | - | - | - | - | 2019-11-30T20:22:23Z |
| Sager Electronics | 2905491 | - | - | - | - | - | - | 2019-11-30T14:09:12Z |
| Allied Electronics & Automation | 70251466 | - | 1441.87 | 1252.43 | 1238.18 | 1238.18 | 1238.18 | 2019-11-30T12:00:18Z |
| Newark | 16X0582 | - | - | - | - | - | - | 2019-11-11T17:55:23Z |
| Sierra IC | 2905491 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | 2905491 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | 2905491 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Phoenix Contact has several brands around the world that may have alternate names for 2905491 due to regional differences or acquisition. 2905491 may also be known as the following names:
- PHOENIX
- PHEONIX
- PHO
- PHOENI
- PHX
- PHOE
- PHOENX
- PHOENIX CONTACTS
- PHOENIX CONTACT INC
- Picker Components
- PHOENIX CONT
- PHOENIX CONTAC
- PHEONIX CONTACT
- PHOENIX CONTACT INC - POWER
- Phoenix Contact GmbH & Company
- PHOENIX CONTACT (VA)
- PHOENIX CONTACT POWER
- PHOENIX CONTACT GMBH & CO KG
- PHOENIXUS
- PHOENIX CONTACT GMBH and COKG
- PHÖNIX CONTACT
- Phoenic Contact
- PHENX_CO
- Phoenix Contact Deutschland GmbH
- PHOENIXCAN
AD5242BRUZ1M distributor
- ST-OV2- 24DC/ 24DC/5 - Solid-state relays - 2905491
- 2905491 Phoenix Contact | Relays
- 2905491 Phoenix Contact
- 24DC/5 2905491 PHOENIX CONTACT Solid-state relays
- Solid-state relays - ST-OV2- 24DC/ 24DC/5 - 2905491Phoenix Contact - 2905491
- 2905491 Phoenix Contact ST-OV2- 24DC - MRO Stop
- 2905491 Phoenix Contact - Solid-state relays - ST-OV2- 24DC
- Phoenix Contact 2905491 PLUGGABLE OPTOCOUPLER ...