- Mfr. #:
- 2DC302K
- Description:
- NTC Thermistors 3Kohm 10% 3965 Beta UNCOATED
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Termination Style: | Through Hole |
| Subcategory: | Thermistors |
| Product Category: | NTC Thermistors |
| Product Type: | NTC Thermistors |
| Type: | NTC |
| Series: | Disc Thermistor |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Ametherm |
| Manufacturer: | Ametherm |
| Diameter: | 5.1 mm |
| B Parameter: | 3965 K |
| Resistance: | 3 kOhms |
| Width: | 2.5 mm |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Tolerance: | 10 % |
| Lead Spacing: | 0.1 in |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Temperature Coefficient: | - 4.4 % / C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: 2DC302K is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy 2DC302K,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
2DC302K Price & Stock
Ametherm 2DC302K pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 995-2DC302K | 2,675 | 5.38 | 5.09 | 3.60 | 3.28 | 2.45 | 2020-03-25T21:13:01Z |
| Digi-Key | 570-1250-ND | - | - | - | - | - | - | 2020-03-25T13:07:14Z |
| Sager Electronics | 2DC302K | - | - | - | - | - | - | 2020-03-26T13:22:26Z |
Alternate Names
Ametherm has several brands around the world that may have alternate names for 2DC302K due to regional differences or acquisition. 2DC302K may also be known as the following names:
- AMETHERM INC
- AMETHERM/MEASUREMENT SPECIALTIES CO
- AMETHERM (VA)
- Ametherm-Meausurement
- Ametherm Manufactures
AD5242BRUZ1M distributor
- 2DC302K Ametherm
- 2DC302K Ametherm | Sensors, Transducers
- 2DC302K by Ametherm, Inc
- 2DC302K Ametherm Thermistors
- 2DC302K - Ametherm | X-ON Electronics
- 2DC302K datasheet - Ametherm NTC Disc Thermistors are ...
- 2DC302K-C002
- 3DA100J 2DA503J 1DB501K Datasheet
- Ametherm 2DC302K Stærð laus frá Infinity-Electron.com