2M43ZHB0G - Taiwan Semiconductor
Mfr. #:
2M43ZHB0G
Description:
Zener Diodes DO-204AC (DO-15) 2000mW 5% Znr Diode
Specifications
Product Category: Zener Diodes
Product Type: Zener Diodes
Mounting Style: Through Hole
Manufacturer: Taiwan Semiconductor
Brand: Taiwan Semiconductor
Configuration: Single
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Package / Case: DO-15-2
Qualification: AEC-Q101
Voltage Tolerance: 5 %
Zener Current: 43 mA
Vz - Zener Voltage: 43 V
Zz - Zener Impedance: 35 Ohms
Series: 2M43ZH
Pd - Power Dissipation: 2 W
Test Current: 11.6 mA