- Mfr. #:
- 2N3110
- Description:
- Bipolar Transistors - BJT NPN Gen Pur SS
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Subcategory: | Transistors |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-39-3 |
| Configuration: | Single |
| Transistor Polarity: | NPN |
| Brand: | Central Semiconductor |
| Manufacturer: | Central Semiconductor |
| Packaging: | Bulk |
| Product Category: | Bipolar Transistors - BJT |
| Product Type: | BJTs - Bipolar Transistors |
| Length: | 9.4 mm |
| Width: | 9.4 mm |
| Collector- Base Voltage VCBO: | 80 V |
| Emitter- Base Voltage VEBO: | 7 V |
| Gain Bandwidth Product fT: | 60 MHz |
| Height: | 6.6 mm |
| Factory Pack Quantity: | 500 |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 40 V |
| DC Collector/Base Gain hfe Min: | 40 |
| Part # Aliases: | 2N3110 PBFREE |
| Series: | 2N3110 |
| DC Current Gain hFE Max: | 120 |
| Collector-Emitter Saturation Voltage: | 0.25 V |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
2N3110 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
2N3110 Price & Stock
Motorola 2N3110 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Classic Components | 2N3110 | 4 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
Alternate Names
Motorola has several brands around the world that may have alternate names for 2N3110 due to regional differences or acquisition. 2N3110 may also be known as the following names:
- MOT
- MOTO
- MOTOROL
- MOTORO
- MOTORLA
- MOTOROLLA
- MOTOROLA SEMICONDUCTOR
- MOTOROLA INC
- MOTROLA
- MTO
- MOTOTOLA
- MOTOROAL
- MOTORL
- MOTOROTA
- Motorola Incorporated
- MOT/PHI
- MOTOROLA TWO WAY
- MOT MOTOROLA
- MOROTOLA
- MOTOROLA CORP
- MTRLA
- MOTORLOA
- MOTOROLA SEMICONDUCTORS
- Motorola Semiconductor Products
- MOTOROLA SEMICONDUCTORS HK LTD
AD5242BRUZ1M distributor
- 2N3110 TIN/LEAD Central Semiconductor | Mouser2N3110 PBFREE Central Semiconductor
- 2N3110 Solid State Inc. | Discrete Semiconductor Products
- 2N3110 Datasheet, Equivalent, EPITAXIAL TRANSISTOR.
- 2N3110 Datasheet(PDF) - Micro Electronics2N3110 Datasheet(PDF) - New Jersey Semi-Conductor ...
- 2N3110 Datasheet, Equivalent, Cross Reference Search
- 2N3110 Bipolar Transistor
- NPN2N3108-2N3110 GENERAL PURPOSE AMPLIFIERS ...
- 2N3110, 2N3110 Datasheet, 2N3110 PDF - Central