- Mfr. #:
- 2N918
- Description:
- Bipolar Transistors - BJT NPN VHF Osc
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Subcategory: | Transistors |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-72-3 |
| Configuration: | Single |
| Transistor Polarity: | NPN |
| Manufacturer: | Central Semiconductor |
| Brand: | Central Semiconductor |
| Packaging: | Bulk |
| Product Category: | Bipolar Transistors - BJT |
| Product Type: | BJTs - Bipolar Transistors |
| Gain Bandwidth Product fT: | 600 MHz |
| Continuous Collector Current: | 50 mA |
| Width: | 5.84 mm |
| Length: | 5.84 mm |
| Height: | 5.33 mm |
| Pd - Power Dissipation: | 300 mW |
| Collector- Base Voltage VCBO: | 30 V |
| Emitter- Base Voltage VEBO: | 3 V |
| Part # Aliases: | 2N918 PBFREE |
| Series: | 2N918 |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| DC Collector/Base Gain hfe Min: | 20 |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 15 V |
| Collector-Emitter Saturation Voltage: | 1 V |
| Maximum DC Collector Current: | 0.05 A |
| Unit Weight: | 0.011365 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 65 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
2N918 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
2N918 Price & Stock
Comset Semiconductors 2N918 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Halfin | 65460 | 125 | 5.17 | 5.17 | 3.44 | 3.44 | 3.44 | 2019-10-17T13:20:40Z |
Alternate Names
Comset Semiconductors has several brands around the world that may have alternate names for 2N918 due to regional differences or acquisition. 2N918 may also be known as the following names:
- COMSET
- COMSET (AVANT 1980)
- Comset Semi
AD5242BRUZ1M distributor
- 2N918 NPN SILICON RF TRANSISTOR DESCRIPTION
- 2N918 - Solid State - Bipolar - RF Transistor, NPN, 15 V
- 2N918 PBFREE Central Semiconductor Corp
- 2N918 Datasheet, Equivalent, Cross Reference Search
- 2N918 Datasheet | STMicroelectronics2N918 Datasheet, Equivalent, NPN transistor.
- NPN SILICON PLANAR RF TRANSISTOR 2N918 TO-72 ...
- 2N918
- TECHNICAL DATA SHEET - Micro-Semiconductor.com
- 2N917-2N918