- Mfr. #:
- 4816P-2-510
- Description:
- Resistor Networks & Arrays 51ohm 2% 16Pin SMT
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Tolerance | ±2% |
|---|---|
| Temperature-Coefficient | ±100ppm/°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Product Category | Resistor Networks, Arrays |
| Circuit-Type | Bussed |
| Manufacturer | Bourns Inc. |
| Applications | Automotive AEC-Q200 |
| Power-Per-Element | 80mW |
| Resistance-Ohms | 51 |
| Series | 4800P |
| Supplier-Device-Package | 16-SOM |
| Package-Case | 16-SOIC (0.220", 5.59mm Width) |
| Number-of-Pins | 16 |
| Number-of-Resistors | 15 |
| Size-Dimension | 0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm) |
| Height | 0.085" (2.16mm) |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
4816P-2-510 is available at OMO Electronic.We can offer 4816P-2-510 for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
4816P-2-510 Price & Stock
Bourns 4816P-2-510 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 4816P-2-510-ND | - | - | - | - | - | 3.09 | 2019-11-11T13:33:16Z |
| Avnet | 4816P-2-510 | - | - | - | - | - | 3.19 | 2019-11-09T02:10:46Z |
| Onlinecomponents.com | 4816P-2-510 | - | - | - | - | - | 3.05 | 2019-11-11T11:58:32Z |
| Master Electronics | 4816P-2-510 | - | - | - | - | - | 3.05 | 2019-11-11T09:38:42Z |
| Voyager Components | 4816P-2-510-BOURNS | 298 | 3.11 | 3.11 | 2.64 | 1.87 | 1.87 | 2019-11-12T03:14:07Z |
| North Star Micro | 4816P-2-510 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Bourns has several brands around the world that may have alternate names for 4816P-2-510 due to regional differences or acquisition. 4816P-2-510 may also be known as the following names:
- BOURNS INC
- BNS
- BOURN
- BOURNES
- BOU
- BOUR
- TRIMPOT
- BRNS
- BRN
- POT
- BOUNS
- POWER INNOVATIONS
- BOURNS ELECTRONICS
- BOURNS INC (VA)
- BOURNS AG
- POWER INNOVA
- POWER INNOVATION
- BNS/B0007
- BOURNS INC TRIMPOT DIV
- Bourns Incorporated
- bourns net
- power inno
- BOURNS TRIMPOT
- BNS/NONE
- BBOURNS